Всяка година на 20 юли, по стар стил - 2 август, почитаме паметта на свети пророк Илия, получил прозвището си заради това, че предсказва идването на Исус Христос на земята. За него преданията разказват как той е единственият светия, чийто земен път не завършва със смърт. Той бива отнесен на небето от огнена колесница, теглена от огнени коне.
Днес почитаме и паметта на загиналите в Илинденско-Преображенското въстание, избухнало през 1903 г. в Одринско. Събитието отбелязва връхната си точка в националноосвободителната борба на македонските и тракийските българи. По данни на Вътрешна македоно-одринската революционна организация (ВМОРО), след потушаването на въстанието около 30 хил. души от засегнатите региони на Османската империя бягат в България.
У нас св. Илия се почита като господар на небесните природни стихии. В негово владение са гръмотевиците, светкавиците и градушките, ето защо той получава различни прозвища, сред които Гръмоделеца, Гръмовника, Гръмоломника. Тъй като в небесните полета светецът преследва змея със своята огнена колесница, за да го убие, в народните поверия се казва, че когато изстреля стрела към него, на земята удрят гръмотевици.
Страхопочитанието към пророк Илия е описано в някои български фолклорни песни, а за това колко сурови могат да бъдат наказанията му, се предава от уста на уста. Ако светецът се разсърди, ледени зърна ще полетят към земята или още по-лошо - той ще заключи дъжда в небесната пещера, а за хората ще настане небивала суша. Ето защо на този ден се прави корбан в негова чест, с който да бъде усмирен.
Илинден е един от най-големите и обичани летни празници в годината, който се отбелязва по време на вършитба и жътва. Според поверията на днешния ден не бива да се работи дори и къщна работа. Позволено е да се приготвя единствено храна.
По традиция днес се откъсват първите узрели пъпеши, дини и грозде. На някои места в България на трапезата има жарена царевица. Пекат се обредни питки в чест на светеца, които биват раздавани в църкви и параклиси, носещи името на пророк Илия.
На този ден се коли най-старият петел в домакинството, но при липса на такъв може жертвеното животно да е кокошка или агне, а в някои части на България - вол или бивол. От месото се прави курбан в чест на празника. Ако в къщата има именик, домакинята приготвя яхния от пилешко месо, телешки гърди или друг вид месо. В нея се слагат различни видове сезонни зеленчуци, а за десерт се правят сладки.
Често в по-малките населени места се организират събори. Трапезата се нарежда извън селото, край висока могила, параклис или дъбови дървета. Според поверията само така свети Илия ще бъде умилостивен и ще опази селището и тазгодишната реколта от градушки и наводнения.
Да не пропускаме, че на 20 юли имен ден празнуват Илия, Илияна, Илко, Илина, Елин, Елина, Личо, Лиля, Лино. Ако имате именик вкъщи, може да приготвите някои от нашите вкусни предложения с по-модерен прочит.
А ето кои са те.
А ако искате да разберете повече за това как да познаете качественото пилешко месо и как да го приготвяте до съвършенство, прочетете в следващите статии.