Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Как да (не)мариноваме пилешките гърди

Дали наистина трябва да го правим


Изпадали ли сте в следната ситуация: Импулсивно решавате да сготвите пилешки гърди, но в рецептата пише, че трябва да се мариноват предварително за няколко часа, дори за цяла нощ. Такава неприятна изненада със сигурност ще ви накара да смените цялостната си концепция за готвене, особено ако не знаете, че пилешките гърди не се нуждаят от марината.

Да, прочетохте правилно. Според сайта The spruce eats накисването в мазнина, киселина и подправки на този вид месо не го правят по-крехко, сочно или ароматно. Отличният краен резултат зависи от начина и времето, за което ще го готвите, затова нека видим защо няма нужда да се захващате с рецепти за пилешко, които изискват предварително мариноване.

Маринатата не прави пилешките гърди по-крехки

Колко крехко ще е месото зависи изцяло от това как ще го сготвите, а не дали ще го мариновате. Съставката в маринатата, за която се твърди, че прави структурата на пилешкото по-деликатна, е киселината. Тя може да е под формата на оцет, лимон, вино и др. Според някои източници нейната цел е да разгради протеините в месото, като така то става по-крехко.

Защо това твърдение не е вярно, или поне не в този случай, има съвсем лесно обяснение. Нека разгледаме ястието севиче, което се приготвя като се мариноват сурова риба и морски дарове в киселина. Тук нейната функция е да денатурира протеините, което кара този вид по-нежно месо да се стегне, а не да се отпусне.

Причината, поради която киселината "готви" рибата, но не и пилето, е, че колагеновите обвивки около протеиновите влакна в пилешкото месо са много по-дебели от тези на рибата. Затова киселината не може да достигне протеините в пилето, но дори и да можеше, ефектът щеше да е обратен и със сигурност нямаше да се постигне желаната крехкост.

Маринатата не прави пилешките гърди по-сочни

Една от основните съставки в маринатите е киселината, а другата - мазнината. Нито маслото, нито друг вид олио обаче ще проникне в месото, тъй като пилето е пълно с вода, а както знаем тя буквално отблъсква мазнината.

Като имаме предвид, че то съдържа вода, насочваме вниманието към милионите протеинови клетки на пилето, в които тя се намира. Ето защо колкото и дълго да накисвате пилешките гърди, те няма да поемат повече течност.

Пилешките гърди не абсорбират аромати

Правилото е следното - след като установихме, че този вид месо няма способността да абсорбира течности, значи това се отнася и за ароматите, намиращи се в маринатата. Единственото, което може да остане по него като вкус се намира върху повърхността на пилешкото, но не и в неговата вътрешност.

По-ефективният метод за овкусяване е да го намажете с маринатата в последните няколко минути от готвенето, или да го оваляте добре в сухи подправки.

Дайте оценка:

Тагове: пилешко

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче