Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Крехки и сочни: Какво трябва да знаем за пилешките гърди

Пресготвянето им може да направи месото трудно за преглъщане


Пилешките гърди са може би най-предпочитаната част от пилето. Техни любители са най-вече хората, които спазват определен хранителен режим, децата и онези, наблягащи на по-сухите меса.

Сготвени по правилния начин пилешките гърди могат да бъдат изключително сочни и да разгърнат своя потенциал. В българските ресторанти ще ги срещнете най-често в салата "Цезар", панирани на хапки и сготвени на фурна с различни сосове.

Заради особената си форма - продълговато и тънко в единия край, дебело и обло в другия, това парче месно е истинско предизвикателство за този, който ще го готви цяло. Причината се крие в опасността от изсушаване на по тънката част, както и в това по-дебелата да остане недосготвена. Решаването на тази главоблъсканица не е никак лесна задача, затова и в повечето случаи, ако не бъдат обработени с чук за месо, чрез което да се постигне равномерно изпичане, пилешките гърди биват подлагани на дълбоко пържене, ако са цели. Често обаче се прибягва и до нарязването им на по-малки парчета, под формата на жулиени, тъй като така приготвянето им става лесно.

След като вече повдигнахме темата за термичната обработка, нека видим кои са най-добрите начини да сготвите тази част от месото на пилето.

Крехкото бяло месо има по-малко мазнини, затова трябва да се уверите, че не го пресготвяте, за да не стане сухо и трудно за преглъщане. Ето защо е важно да запазите соковете му и да не позволявате да излизат по време на готвене. Може да го направите лесно, ако имате под ръка кухненски термометър. Важно е да следите само вътрешната температура на месото, която трябва да бъде около 72 градуса.

При процеса на печене във фурната е необходимо да я загреете предварително на 200 градуса. Намажете гърдите леко със зехтин, в който може да сложите от любимите си билки и подправки, след което гответе месото за около 20-25 минути. На двадесетата минута може да проверите вътрешната му температура. Когато тя достигне 72 градуса, извадете пилешкото и го оставете покрито с алуминиево фолио да "почива" 5 минути. Тази част от процесна на приготвяне е много важна, тъй като така соковете се преразпределят, а месото става сочно.

Пърженето е друг популярен начин за готвенето на пилешки гърди. Той позволява доста експерименти в посока на панировката, подправките и сосовете, с които да ги сервирате. Лютите или пикантни дипове действат възбуждащо на апетита и си вървят чудесно с крехкостта на това месо. Риган, розмарин и голяма част от останалите зеленолистни подправки са добър избор за допълнение към панировката. Червеният пипер, който също може да е пушен, пък придава допълнителен вкус и завършек на пърженото бяло месо.

Един от най-здравословните, а може би и лесни начини да сготвите пилешките гърди, е на скара. Първото нещо, което трябва да направите е да загреете скарата на средна степен и да намаслите решетката. Следва да поставите върху нея намазаните с масло и подправени гърди. Покрийте с капак или фолио и гответе от 5 до 7 минути от всяка страна. Проверете вътрешната температура на месото преди да го свалите от грила, която трябва да бъде отново 72 градуса. Показва ли термометърът тези числа, значи е време за сервиране.

Нещо важно, което трябва да знаете за съхраняването на суровите пилешки гърди е, че тяхната трайност, прибрани в хладилник, е не повече от три-четири дни. Ако не смятате да ги готвите скоро, след като сте ги купили, по-добре ги замразете, за да не рискувате здравето си и това на вашите близки.

Дайте оценка:

Тагове: пилешко

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче