Не достатъчно бухнали или прегорели бисквити, недопечени блатове за торта или сухо брауни - сладкарството далеч не е проста работа и може би е сред най-трудните раздели в кулинарното изкуство. При него се изисква особено внимание към детайла, точни мерки и овладяване на определени техники, за да имате всеки път отличен краен резултат.
За щастие, множеството готварски книги и информация в интернет могат да ни помогнат да научим доста за необятния свят на десертите. Никак не е трудно да се доберем до съвети от професионалисти, благодарение на които да се доусъвършенстваме. Но както са казали старите хора, понякога малките камъчета обръщат колата, затова нека видим къде се крие провала, ако почти всеки път той се появява без предупреждение, щом се захванете със сладкиш или десерт.
Изберете правилния съд за печен
Според изявени сладкари тайната на успешните десерти и печива се крие освен в качествените и добре подбрани съставки, но и от съда, в който ще го приготвите. Тавата или всяка друга посуда от този вид играе решаваща роля за успешен краен резултат, тъй като от нея най-вече зависи текстурата на сладкиша.
За да изберете точния съд за печене, обърнете внимание на неговата топлопропускливост. Специалистите съветват да се използват такива от метал, керамика и чугун, тъй като те са известни с добрата циркулация на топлинната. Така ще сложите край на изгорелите краища и суровата вътрешност, стига да подберете правилните съдове за печене.
Последното нещо, на което трябва да обърнете внимание е размерът на тавата, който ви е необходим за дадената рецепта. Ако направите компромис с това толкова важно условие, рискувате да не получите желания краен резултат. Имайте предвид, че по-дълбоките съдове имат способността да задъжат влагата, така че са особено подходящи, стига да сте се заели с блатове за торта, които изискват по-бавно печене.
Правите ли хрупкави бисквити или основа за пай пък ориентирайте се към плоските тави. Те, от своя страна, осигуряват по-добро изпаряване на влагата.