Мусаката е ястие, което трудно се побират в рамките на една национална кухня. Тя е дълбоко вкоренена в традициите на Балканите и Източното Средиземноморие, където всяка страна твърди, че именно нейната рецепта е оригиналната. Въпреки това, именно гръцкият вариант е този, който най-често се свързва с думата "мусака", благодарение на прочутата рецепта на готвача Николаос Целемендес, който в началото на XX век създава съвременната ѝ версия, включваща запечен бешамел като финален слой. Днес мусаката е позната като богато, сгряващо ястие, което съчетава пластове зеленчуци, кайма и ароматни подправки в перфектна хармония.
Историята на мусаката всъщност започва още в древността. Първообрази на ястието се срещат още в кухнята на Персия, откъдето вероятно тръгва и названието ѝ. Думата "мусака" произлиза от арабски и означава "охладен". Това е интересно, тъй като мусаката обикновено се сервира гореща. В кулинарната история на Близкия изток съществуват ястия с подобна структура, включващи патладжани, домати и подправки, макар и без характерния млечен сос, който се появява по-късно в европейските варианти.
С разпространението на Османската империя през вековете, влиянията на изтока достигат Балканите, където местните кухни започват да адаптират ястието спрямо своите вкусове и налични продукти. В България мусаката се приготвя най-често с картофи вместо патладжани, с кайма, лук, домати и заливка от яйца и мляко. Турската версия е по-близка до първоначалната идея и включва основно патладжани и доматен сос, без запичане с млечен слой. В Румъния и Сърбия също могат да се срещнат разновидности с тиквички, картофи или дори ориз.
Интересна е една стара история, която се разказва в някои части на Гърция. Според нея първият готвач, който създал мусака с бешамел, бил вдъхновен от любовна афера. За да впечатли френска аристократка, влюбеният готвач добавил към ястието френския сос, съчетавайки средиземноморска плътност с изискан европейски финал. Историята може и да е мит, но отразява способността на мусаката да съчетава култури, вкусове и епохи в едно ястие.
Мусаката е ястие на пластовете - не само като структура, но и като културно значение. Всеки регион оставя своя отпечатък върху рецептата, което я прави живо свидетелство за историята на гастрономическите пътища. Независимо дали я сервирате с патладжани и канела, или с картофи и чубрица, вкусът ѝ носи усещане за дом, за семейни вечери и за наследство, предавано от поколение на поколение.
Днес мусаката се радва на огромна популярност не само на Балканите, но и по целия свят. Среща се в менюта на ресторанти от Ню Йорк до Сидни, като все повече шеф-готвачи експериментират с нейния състав, добавяйки агнешко месо, печени чушки, леща или гъби. Но в основата си мусаката остава вярна на своята идентичност - плътна, ароматна, топла и обгръщаща сетивата.