Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Пет-минутна туршия с камби – хрупкава, ароматна и без варене

Те са мощен източник на витамин С, витамин A, витамин B и куп други

От Ивайла Тодорова Ивайла Тодорова

Сезонът на туршиите е в апогея си и е време да затворим най-доброто от есента в бурканчета. Освен че са най-доброто мезе за зимата, туршиите са и витаминозна бомба за организма. Напоследък все по-често се говори за ползите от ферментиралите храни, каквито са част от туршиите, приготвяни в България. Освен на Балканите, туршии от векове се правят и в много държави, прилежащи към Близкия изток. Всъщност, името на този вид зимнина произлиза от думата "торш", която значи кисело на персийски и кюрдски. Най-характерна за България е царската туршия, но всеки регион, а и всяко домакинство има отличителни рецепти и технологии.

Повечето туршии, които не се стерилизират и не се мариноват с оцет и захар, се считат за "живи". Това определение може да се възприеме съвсем буквално, защото в наглед пълните с вкусни зеленчуци бурканчета, всъщност се развиват и живеят куп полезни млечно-кисели бактерии. Техният брой понякога достига библейска численост - до 1 милиард клетки на милилитър от саламурата или от самите зеленчуци. Те са сходни с тези в киселото мляко и са известни като естествени пробиотици, които оказват силно позитивно въздействие върху човешкия организъм.

Пропорциите за рецептата са за един компотен буркан.

Необходими продукти:

  • 7 бр. камби
  • 1 морков
  • 2 скилидки чесън
  • 5 с.л. ябълков оцет
  • 3 с.л. захар
  • 1 с.л. сол
  • черен пипер на зърна
  • 3 бр. дафинов лист
  • 2 бр. аспирин

Снимка: Ивайла Тодорова

Камбите се измиват, почистват от семената и се нарязват на едро. Най-добре на четири парчета. Морковът се обелва и се нарязва на едри шайби. Чесънът се реже на филийки.

Снимка: Ивайла Тодорова

Зеленчуците се подреждат в буркана, като се натъпкват с пръсти. Слагат се зърната черен пипер и дафиновия лист.

Снимка: Ивайла Тодорова

Сипват се оцетът, равните лъжици захар и солта. Най-отгоре се поставят двете таблетки аспирин.

Снимка: Ивайла Тодорова

Бурканът се залива с вряла вода до ръба. Капачката се затяга и се обръща с нея надолу, за да престои в тази позиция, докато изстине напълно. Не се стерилизира допълнително.

Снимка: Ивайла Тодорова

Туршията се съхранява на тъмно и хладно място. Напълно готова е за консумация след 3-4 седмици.

Снимка: Ивайла Тодорова

Съвет: В бурканите бихте могли да добавите и други зеленчуци, които ви допадат на вкус. В комбинация с розички карфиол, стебла и листа целина, зелен дом или друг вид плътни чушки също би се получила чудесно.

Най-добрият избор за туршии обаче са камбите и това не е само заради плътната им структура и хрупкавостта, която придават. Те са мощен източник на витамин С, витамин A, витамин B и куп други. Доказано е, че се отразяват благоприятно върху костите, ставите, мускулите и сухожилията. Редовната им консумация подобрява перисталтиката на червената, тъй като целулозата, която съдържат, е в пъти по-фина и нежна от тази на зелето, ряпата и цвеклото. Заради фолиевата киселина в тях, червените камби са дар за сърцето, вените и артериите. Изключително полезни са и за пречистване на белите дробове, особено при пушачи, които ощетяват системно организма си от нужните количества витамин А.

Дайте оценка:

Тагове: чесън дафинов лист моркови оцет бяла захар чушки камби

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче