Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Защо да обикнем пащърнака и да го използваме по-често в кухнята

И какво да сготвим с него


Пащърнакът е кореноплоден зеленчук, който е използван още от древността не само за храна, но и за лекарство. По форма прилича на морков, въпреки че е с по-светъл цвят и с по-сладък вкус.

През зимата и есента пащърнакът може да се преврне в един от основните зеленчуци, тъй като е лесен за съхранение и устойчив на студ. Той е не само вкусен, а и носи множество ползи за здравето, което го прави отличен избор, ако се стараете да се храните здравословно.

Богат източник на хранителни вещества

Пащърнакът е изключително богат на витамини и минерали, които допринасят за поддържането на добро здраве. Сред тях са витамин С, витамин К, фолиева киселина и калий.

Витамин К е от съществено значение за здравето на костите и съсирването на кръвта, докато фолиевата киселина подпомага клетъчния растеж и развитието на нервната система.

Снимка: Unsplash

Поддържа здравето на храносмилателната система

Една от основните ползи на пащърнака е, че той е отличен източник на фибри, което е от съществено значение за правилното функциониране на храносмилателната система. Фибрите помагат за регулиране на червата, предотвратяват запека и насърчават здравословната микрофлора в стомашно-чревния тракт. Редовната консумация на фибри също намалява риска от заболявания като синдром на раздразненото черво.

Подпомага здравето на сърцето

Калият, съдържащ се в пащърнака, играе ключова роля за здравето на сърдечно-съдовата система. Той помага за регулиране на кръвното налягане, като балансира негативното въздействие на натрия в тялото. По този начин консумацията на пащърнак може да допринесе за намаляване на риска от високо кръвно налягане и свързаните с него сърдечни заболявания.

Снимка: iStock by Getty Images

Полезен при редуциране на теглото

За хората, които търсят начин да контролират теглото си, пащърнакът е отличен избор. Той е нискокалоричен, но съдържа достатъчно фибри, за да осигури дълготрайно усещане за ситост. По този начин се избягва нуждата от похапване на нездравословни храни между закуската, обяда и вечерята. Освен това пащърнакът може да се включи в множество диетични режими, без да нарушава хранителния баланс.

Подобрява костната плътност

Благодарение на високото съдържание на витамин К и манган, пащърнакът действа благоприятно за здравето на костите. Витамин К е важен за образуването на протеини, които поддържат костната структура, а манганът е необходим за минералния баланс в костите. Консумацията на храни, богати на тези елементи, може да намали риска от остеопороза и други подобни заболявания.

Снимка: Pixabay

Подпомага имунната система

Освен витамин С, който стимулира имунната система, пащърнакът съдържа и други фитонутриенти, които имат противовъзпалителни и антимикробни свойства. Това прави пащърнака чудесен избор по време на студените месеци, когато вирусните инфекции са по-чести. Редовната консумация на този зеленчук може да помогне за по-бързото възстановяване от настинки и грип.

Регулира кръвната захар

Фибрите в пащърнака също играят роля в регулирането на кръвната захар. Те забавят усвояването на въглехидратите, което предотвратява рязкото повишаване на нивата ѝ. Това прави пащърнака подходящ за хора с диабет.

Снимка: iStock by Getty Images

Лесен за приготвяне и универсален в кухнята

Една от най-добрите страни на пащърнака е неговата универсалност. Той може да се използва в супи, печива, салати или да бъде намачкан на пюре и да бъде поднесен като гарнитура. Лесен е за приготвяне и се комбинира лесно с различни подправки и други зеленчуци.

Пащърнакът придава леко сладък и орехов вкус на ястията, което го прави подходящ за включването му в разнообразни рецепти. Ето кои са нашите най-любими.

Дайте оценка:

Тагове: пащърнак

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче