Шопската салата е емблематично българско ястие, което пленява любителите на храната от цял свят със своя уникален вкус и апетитна комбинация от съставки. С течение на времето тя се е превърнала в синоним на национална гордост. Нека разгледаме нейната история и различните регионални вариации из цяла България.
Повечето източници приписват нейното изобретяване на готвачите в държавните ресторанти в София през 50-те години на миналия век. По това време България е под комунистическо управление и много ястия са разработвани, за да представят т.нар. "шопски" начин на живот. Самата дума "шоп" се отнася до жителите на Западна България, известна още като Шоплук.
Първоначалната рецепта включва нарязани на кубчета краставици, домати, лук, чушки и бяло саламурено сирене, всички смесени със сол, олио и оцет. Тази проста, но вкусна комбинация бързо печели популярност сред местните и туристите, превръщайки се в една от най-разпознаваемите нашенски салати.
Регионални вариации
Днес шопската салата продължава да се радва на огромна популярност и различни региони са включили свои собствени уникални съставки към оригиналната рецепта.
Банска шопска салата: Освен традиционните съставки, в този край често добавят гъби и сварени картофи, като така придават на салатата по-засищащ и оригинален характер.
Пазарджишка шопска салата: Този вариант добавя към съставките маслини, печени чушки и пресни камби. Резултатът е малко по-ароматен и е идеален за мезе или пък за гарнитура към основното ястие.
Русенска шопска салата: На места в русенския край шопска салата съчетава пресните зеленчуци с варени яйца и шунка, вариант, който се доближава много до овчарската салата.
Варненска шопска салата: Там може да се срещне една разновидност на салата, която носи типично морска изненада с добавянето на морски дарове към класическата рецепта - скариди или миди. Приятен вариант на класиката, който си струва да бъде опитан.
Троянска шопска салата: Троянският регион е известен със своите млечни продукти, така че не е изненада, че троянските шопски салати често включват извара вместо обикновено бяло саламурено сирене. Това добавя приятен кремообразен контраст към хрупкавите домати и краставици.
А ето сега и класическата рецепта, която ако следвате, ще получавате отличен резултат всеки път.
Необходими продукти:
- 4 средни домата
- 2 средно големи краставици
- 1 глава кромид лук
- 4 червени чушки
- Пресен магданоз, наситнен
- 140 г сирене
- 4 маслини, за украса
- 4 люти чушки, за украса
- Сол на вкус
- Олио
- Ябълков оцет
Начин на приготвяне:
- Чушките се изпичат от всички страни и се слагат в тенджерка с капак, за да се запарят.
- Нарязва се лука на ситно, посолява се, намачква се с ръце и се оставя настрана.
- Краставиците се белят и се нарязват на кубчета.
- Доматите също се нарязват на малки кубчета.
- Чушките се обелват и се нарязват на дребно.
- В купата се добавя и лука.
- Овкусява се със солта, олиото и оцета и всичко се разбърква добре.
- Оставя се в хладилник да се охлади за поне 20 мин.
- Салатата се разпределя в 4 чинии и всяка порция се поръсва с настъргано сирене и наситнен пресен магданоз. Украсява се с по една маслина и в средата се забива цяла люта чушка. Сервира се с изстудена ракия.
Да ви е сладко и наздраве!