Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Руколата - пиперливият вкус на пролетта

Крехките ѝ листенца са сред отличниците в борбата с различни заболявания


Отглеждана и използвана от древните римляни, първоначално руколата е намирала приложение като лечебна билка и афродизиак. Днес крехките листенца са широко познати, отглеждат се почти в целия свят и са любими на мнозина.

Листата обикновено са наситено зелени на цвят, но се различават по форма. Едните са по-дребни и заострени, а другите - по-широки. Най-често руколата се консумира на салата. Това не изключва обаче и възможността да се слага в различни топли ястия.

Любопитен факт е, че тревистото растение спада към семейството на зелето, карфиола, броколите и синапа, зад което може би се крие обяснението за леко пиперливия и много приятен вкус на руклата. Ако искате да я консумирате съвсем прясна, най-добре е да го направите през ранната пролет и есента, въпреки че е вече е достъпна целогодишно.

Здравословният ефект, който донася на организма, също не бива да се подценява.

Силата на зелените листа се крие във високото съдържание на витамин С. Те играят ролята на "чистач" на токсини, както и на мощен антиоксидант, който повишава защитните сили на организма.

Руколата се нарежда сред отличниците в борбата с различни заболявания, тъй като притежава вещества, съдържащи антиканцерогенни качества. В нея ще откриете незаменимите витамини A, B2, B5 и B6, както и много фибри. Ако редовно консумирате тези свежи, зелени листенца, ще помогнете на тялото да се справи по-лесно с умората, която понякога се дължи на липса на желязо.

Руколата може да се превърне в идеална част от диета, целяща сваляне на излишни килограми. В 100 г от нея се съдържат едва 25 калории.

От няколко години, известната в италианската кухня рукола, се намира много по-лесно в търговската мрежа. Среща се както пакетирана, най-често в големите супер маркети, така и на връзка по пазарите. Преди да я употребите, било то на салата или по друг начин, измийте я старателно и я подсушете най-добре в центрофуга за зеленчуци. Остатъкът от вода ще направи листенцата тежки и неспособни да разгърнат вкуса си.

Пиперливостта на руколата се съчетава добре с други силни вкусове като солени сирена, цитрусови плодове и др. В италианската кухня често се използва за гарниране на пица или направата на песто. Крехките листа също така са чудесни за добавяне към различни видове зелени салати, подходящи са за супи, паста и леки гарнитури.

Ако отглеждате рукола в саксия у дома, дръжте я на слънце при по-хладно пролетно време. Малките листенца ще са появят за по-малко от седмица, а по-здрави и големи - след около месец.

Зеленолистните растения са изключително деликатни, затова и съхранението на руколата не може да продължи повече от два дни, при това в хладилник, увита в кухненска хартия и прибрана в найлонова торбичка. Прибегнете ли до този начин, не мийте предварително листата, защото ще загният.

Пакетираната рукола издържа неразопакована до 5 дни в студена среда. След като я отворите, използвайте я възможно най-бързо. Замразяването ѝ не се препоръчва.

А сега, ето и няколко предложения за свежи салати с рукола.

Дайте оценка:

Тагове: рукола

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче