Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Към пресните билки с внимание: Как да ги съхраняваме правилно

Защо да им се наслаждавате само ден-два, когато може да го правите седмици наред


Все още сме в сезона на пресните билки, затова няма как да не обърнем внимание на едно от най-важните неща - как да ги съхраним свежи за дълго и да не се притесняваме, че трябва да ги използваме максимално бързо.

В рецептите обикновено се изисква много по-малко количество от свежите билки, отколкото купуваме. Така, оставени в хладилника, те започват да губят своя първоначален апетитен външен вид и след няколко дни завършват в кофата за боклук. За да не стигаме то такъв вид крайности, нека видим как да предотвратим тази порочна практика и да се наслаждаваме повече време на любимите си билки.

Измийте ги

Измиването на пресните билки е важна първоначална стъпка, особено когато няма да минават през термична обработка. Това може да направите лесно под течаща вода, но само с онези техни представители, които са с по-твърда структура, като розмарина, мащерката, градинския чай и чубрицата. Тъй като силната струя може лесно да повреди нежните листенца на босилека например погрижете се за тяхното измиване в купа с хладка вода, където трябва просто да накиснете стръкчетата.

Подсушете ги

Втората стъпка, след освежаващата баня на вашите пресни билки, е свързана с тяхното подсушаване. В никакъв случай не ги прибирайте мокри в хладилника, защото това определено не е начинът да ги съхраните свежи за дълго време. Те трябва да бъдат леко влажни, но не и да капе вода от тях.

За целта не се изкушавайте да използвате центрофугата за зеленчуци. Тя може лесно да повреди деликатната структура на билките. Вземете чиста памучна кърпа или кухненска хартия, върху които да поставите зелените подправки и да ги подсушите внимателно, попивайки излишната вода от тях.

Съхранявайте ги правилно

Методите тук са два, в зависимост какъв вид билки сте купили. Имате ли в повече магданоз, копър, кориандър, целина и мента, напълнете чаша с вода, сложете ги вътре, покрийте плътно горната им част с найлонова торбичка (може да използвате гумен ластик, за да я прикрепите към чашата) и ги приберете в хладилника. Така билките ще останат свежи от две до три седмици.

Босилекът е твърде деликатен за този метод на съхранение, така че потопете го във вода, но го дръжте на кухненския плот далече от пряка слънчева светлина.

Зелените подправки като розмарин, чубрица, мащерка и градински чай увийте във влажна кухненска хартия, сложете в неплътно затворен найлонов плик и приберете в хладилника. Съхранявани така, и този вид билки ще бъдат свежи в продължение на две-три седмици.

Дайте оценка:

Тагове: пресен магданоз пресен копър пресен розмарин прясна мента пресен босилек

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче