В Гърция тази супа се хапва, за да се сложи край на постите преди Великден. В някои краища на страната тя се поднася и като яхния, като агнешкото се приготвя с много зеленчуци, а вместо застройката, за която ще прочетете в рецептата, се прави малко по-гъст лимонов сос на принципа на този, който използваме за пиле фрикасе. В същата разновидност на ястието не се слага и ориз, за разлика от супата.
По традиция магирица се поднася веднага след съботната литургия в полунощ или в понеделник сутрин. Често на трапезата се слагат великденски яйца, пресен хляб и свежа салата, която много си отива с вкуса на агнешкото месо.
Ястието съществува и във вегетариански вариант, при който се използват гъби и зеленчуков бульон.
А за онези, които не си падат по агнешки и други дреболии, има добра новина - те могат лесно да се заменят с агнешко месо по избор. В оригиналната рецепта обаче се използват именно дреболийки, а причината е лесно обяснима. Просто, гърците не са искали да се изхвърля нищо, когато са пекли агне и от там се е зародила и тази супа. Нека им благодарим и да видим как точно се приготвя тя:
Необходими продукти:
- 1 кг агнешки дреболии
- 100 г агнешко месо, на дребни парченца
- 3 лимона
- 100 г ориз
- 2 дафинови листа
- Сол
- Млян черен пипер
- 10 зрънца черен пипер
- Зехтин
- 1 глава кромид лук, наситнен
- 1 скилидка чесън, наситнена
- 2 клончета розмарин
- 50 мл бяло вино
- 1 кубче телешки бульон
- Пресен лук, наситнен
- Маруля
- 1 с.л. горчица
- Пресен копър
- 2 яйца
Начин на приготвяне:
- Кипнете около 1.5 л вода в дълбока тенджера и добавете агнешките дреболии и парченцата месо, 2 резена лимон, дафиновите листа и овкусете със сол на вкус и зрънцата черен пипер. Намалете огъня на средна степен и варете около 15 мин.
- Редовно отпенвайте бульона с помощта на лъжица. Отстранете всичко от съда, а бульона запазете в буркан или подходяща кутия, за да можете да го използвате за други ястия.
- Подсушете тенджерата и я върнете отново на котлона. Добавете 2-3 с.л. зехтин, наситнените чесън и кромид лук, както и розмарина. Сотирайте продуктите за 3 мин.
- Нарежете дреболийките на малки парченца и го запържете с останалите продукти за 10 мин. Извадете клончетата розмарин и ги изхвърлете.
- Добавете виното и натрошете кубчето бульон. Разбъркайте и налейте около 2 л вода. Сложете капака и варете всичко за около 40 мин. на бавен огън.
- Нарежете пресния лук на колелца, а марулята и копъра - на едро. Добавете ги в супата като запазите 1 с.л. копър и зелените части от пресния лук за по-късно.
- Изсипете и ориза и варете за 20 мин.
- Идва ред и на лимоновата застройка. В дълбока купа смесете яйцата, горчицата, настърганата кора и сока от 2 лимона, поръсете със сол и черен пипер и разбъркайте отново.
- Добавете 2-3 черпака от горещия супен бульон при непрекъснато разбъркване.
- Добавете застройката в супата и поръсете с останалия копър и зелените части на пресния лук. Махнете съда от котлона и сервирайте като към всяка порция добавите около 1 с.л зехтин.
- Поднесете с резени лимон, прсен хляб, копър и черен пипер, за да може всеки да си сложи, колкото му е сладко.