Кулинарният свят на Франция е неизчерпаем ресурс от вкусове. Превърнала се в една от най-предпочитаните кухни в света, наложила основни техники при готвенето, тя с лекота прекосява векове и продължава да бъде все така актуална и в наши дни.
Миналата седмица ви представихме първите пет класически френски ястия, попаднали в списъка на сайта CNN като задължителни за опитване в един човешки живот.
Днес ще ви представим тези, които се намират на шеста, седма, осма, девета и десета позиция.
Шоколадово суфле
Десертът е уместно кръстен на френския глагол souffler, чийто превод не е еднозначен. В два от случаите той се използва като "поемам дъх" - което можем да съотнесем към лекотата на суфлето, и "надувам" - значение, определящо по най-добрия начин външния му вид.
Яденето на шоколадово суфле е преживяване за сетивата. Богатият, но лек десерт краси френската трапеза от XVIII век. Усъвършенстван е от уважавания готвач във висшите полета на кулинарията Мари-Антоан Карем в средата на 1800 г.
Макар приготвянето му да не е от най-лесните занимания, суфлето има сравнително прост списък от съставки. Отличителната му въздушна текстура идва от отделянето на белтъците и жълтъците, като белтъците се разбиват на твърд меренг преди да се прибавят към шоколадовата смес. Времето за печене и температурата на готвене са специфични и именно при тази стъпка всичко може да се обърка. Ако издържите на това изпитание, ще бъдете възнаградени с изключително пухкаво суфле, което се сервира веднага, току-що извадено от фурната.
Палачинки
Не всяко френско ястие може да бъде сервирано през целия ден, но палачинките определено не влизат в тази категория. Франция успява да се заяви категорично на световната кулинарна сцена със своя собствена тяхна версия, която съчетава едновременно финес и нежност.
Crêpes, както французите наричат палачинките, се сервират както на закуска, така и на обяд, и на вечеря. Брашното за тестото може да е бяло или от елда, което е традиционно за региона на Бретан. В начина им на поднасяне също ще срещнете разнообразие. Но дали са навити на руло, а защо не и сгънати на триъгълник, вкусът им е зашеметяващ.
Днес може да се насладите на много различни вкусове на пълнежа им. Тънките като хартия палачинки си подхождат със сладка и солена плънка. Най-известната им интерпретация обаче си остава прочутата Креп "Сюзет", събрала в себе си вкусовете от карамелизирана захар, пресен портокалов сок и ликьор.
Салата "Никозия"
Тази салата спокойно можем да определим като празник на свежите и цветни зеленчуци, намиращи се из цялата Френска Ривиера, откъдето произхожда тя. Елегантно подредена на поднос или в голямо плато, салатата включва марули, пресни картофи, бакла, яйца, маслини, домати, каперси, краставици, червена чушка, риба тон или аншоа. Всички тези продукти стават част от основния ѝ състав, след като рецептата набира популярност извън Ница. Те могат да се комбинират по различни начини.
Един от най-важните компоненти в салата "Никозия" е дресингът със зехтин или класическият винегрет, който допълва вкусовете на всички съставки.
Крем брюле
Всяка хапка от този класически десерт е близка среща с противоречието. Сладкият вкус на ваниловия крем контрастира с карамелизираната горчива коричка от захар, носеща царствен завършек във външния вид на крем брюлето. Ето защо в този случаи получаваме поредното доказателство, че противоположностите се привличат, дори правилото да не важи с абсолютна сила за всичко в живота ни.
Трудно е да се определи къде и кога се е родила рецептата за крем брюле. Подобни на нея се срещат в кулинарните истории на Франция, Испания и Англия още от V век. Но едно е сигурно - през всички векове хората винаги са обичали да похапват добре приготвен кремообразен десерт.
Касуле
За това ястие спокойно можем да кажем, че носи топлина и уют. Рагу в комбинация с маслен боб, касулето произхожда от южния френски град Кастелнодари и има различни съставки, в зависимост от региона на страната.
В Кастелнодари бобът се приготвя с патешко конфи, свинско месо и наденица, в Каркасон - с овнешко, а в Тулуза ястието се сервира поръсено с хлебни трохи. Каквито и да са съставките за приготвянето му, те трябва да бъдат сложени в голям глинен гювеч и да бъдат превърнати в питателно ядене, способно да стопли и най-премръзналата душа.
Касулето е толкова обичано от французите, че в Кастелнодари съществува братство, което посвещава живота си на мисията да го пази и превежда през годините напред по безопасен начин.