Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Стъпка по стъпка: Как да приготвим сами кисело зеле за зимата

Трябва да знаете само няколко основни неща


Приготвянето на кисело зеле у дома е традиция в много български домове, което осигурява основата за празничните коледни сарми, но и салата-мезе за дългите зимни месеци. Освен че е чудесно допълнение към различни ястия, то е богато на витамини C, B и K и се отличава с полезни пробиотици.

А сега нека видим как да го приготвите сами, стъпка по стъпка, така че да получите хрупкаво, ароматно и перфектно ферментирало зеле.

Какво ви е необходимо

Ще ви трябва прясно зеле, едра морска сол и вода. Също така е важно да подготвите:

  • голяма пластмасов бидон или друг подходящ съд за ферментацията с тази големина (металните съдове не се препоръчват);
  • дървени или керамични тежести за притискане на зелето;
  • маркуч за претакане

Стъпка 1: Изберете и подгответе зелето

Подберете здрави и плътни зелки, които нямат петна или загнивания. Средно ви трябват около 8-10 зелки за бидон от 20 литра, но можете да регулирате количеството според съда, с който разполагате. Обелете външните листа и изрежете кочана (твърдата част на зелето), за да може солта да проникне по-добре в зеленчука.

Снимка: iStock by Getty Images

Стъпка 2: Подгответе саламурата

На всеки литър вода разтворете около 40 грама едра морска сол. Разбъркайте добре, докато се разтвори напълно. Обикновено за бидон от 20 литра са нужни около 15-16 литра саламура, но количеството зависи от размера на зелките и съда. Важно е солта да бъде добре разтворена, за да осигурите равномерна ферментация и предпазване от разваляне.

Стъпка 3: Наредете зелките в бидона

Започнете да подреждате зелките плътно една до друга в бидона, като можете да използвате и по-малки, нарязани на половинки или четвъртинки зелки за запълване на празнините. Това ще помогне да запазите зелето по-добре под саламурата и да осигурите равномерна ферментация.

Стъпка 4: Налейте саламурата

Залейте зелките със саламурата, докато се покрият напълно. За да предотвратите издигането на зелето над повърхността, поставете тежест отгоре, например добре измит камък или специална керамична тежест. Така ще сте сигурни, че зелето остава потопено и че саламурата ще го предпазва от разваляне.

Стъпка 5: Оставете зелето да ферментира

Поставете бурето на прохладно и тъмно място (около 15-18°C е идеална температура за ферментация). Около пет дни, след като сте сложили саламурата, претакайте зелето, след което продължете да го правите през ден в продължение на 2 седмици.

Снимка: iStock by Getty Images

Стъпка 6: Пробвайте и наблюдавайте процеса

След около 2-3 седмици зелето вече трябва да започне да придобива характерния кисел вкус. Можете да пробвате, за да добиете представа за степента на ферментация. Пълното ферментиране обикновено отнема около 4-6 седмици, но времето може да варира в зависимост от температурата и размера на зелките.

Стъпка 7: Съхранявайте и се грижете за зелето през зимата

След като зелето е напълно ферментирало, преместете бидона на по-хладно място, където температурата е около 0-5°C. Това ще забави процеса на ферментация и ще запази зелето свежо за по-дълго време. Проверявайте го от време на време, като добавяте нова саламура, ако намалее, която е в съотношение 200 г сол на 10 л вода.

Дайте оценка:

Тагове: кисело зеле зеле