Пилешкото месо е най-популярният вид птиче месо в много страни по света. Във Великобритания например съставлява половината от цялото продавано месо на Острова. Британците консумират около 2.2 милиона пилета дневно, а причините са ясни - това е универсално месо в кухнята, има нежен вкус и сравнително ниска цена.
То е основна съставка в множество емблематични ястия. А какво може да се сравни с перфектно изпечено цяло пиле, овкусено само с масло, лимон и мащерка? Почти нищо.
За какво да внимавате при покупка на пиле
При възможност избирайте такова, което е отглеждано свободно или има биосертификат. Такива птици са живели при по-добри условия в сравнение с индустриално отглежданите. Макар и по-скъпо, такова месо си заслужава инвестицията заради по-добрия вкус, текстура и качество, да не споменаваме етичната страна на въпроса. За да спестите пари, купете цяло пиле и го разфасовайте сами. Излиза значително по-евтино, различните му части могат да се замразят, а костите ще ви осигурят чудесен пилешки бульон.
Когато избирате пиле, търсете плътна, непрозрачна кожа без синини. Цветът ѝ често подсказва с какво е хранено пилето - ако това е с царевица, месото има леко жълтеникав нюанс. Купувате ли пиле без кожа, месото трябва да е стегнато, с приятен розов цвят.
Винаги го съхранявайте в затворен съд в хладилника или във фризера до 6 месеца. Не забравяйте да го размразите напълно преди готвене.
Как да готвите пилешко месо
Почти всяка част от пилето може да се използва, а за да го направите оптимално, е нужно да имате само базово умение по разфасоване. Преди готвене винаги овкусявайте месото, дори само със сол и пипер. Може да натриете с масло или олио, ароматизирани с чесън, подправки или билки. Използването на кухненски термометър не е задължително, но ще ви гарантира по-добър краен резултат, свързан с крехкостта на пилешкото.
Пилешкото месо трябва да се изпече напълно преди консумация. Преди готвене го оставете да достигне стайна температура. След готвенето не го сервирайте веднага, а му дайте време да "почине" 10-15 минути. Така ще стане по-сочно и крехко.
Бавни методи за готвене на пилешко
Бавното готвене е отличен начин да се извлече максимум вкус от месото. Най-подходящи за този тип готвене са бутчетата, крилата и цялото пиле. Популярни техники са печенето, бавното задушаване, поширане и готвене в мазнина - конфи. Поширането прави месото изключително крехко и позволява да му бъдат добавени разнообразни аромати чрез избор на бульона.
Части от пилето, които са подходящи за бързо готвене
За бързо готвене са подходящи гърдите и дробчетата. Може да запържите месото в тиган или да го изпечете във фурна. Внимавайте - препеченото пилешко става доста сухо.
Пилешките гърди са предпочитани, защото са богати на белтъчини и лесно могат да бъдат измерени в порции. За повече вкус, мариновайте ги за една нощ или направете джоб в месото, в който да сложите билки и масло, след което увийте в бекон и запечете.
Пилешките дробчета често се използват за приготвяне на пастет и терин, но са отлични и бързо запържени в малко масло и лук.
С какво да комбинирате пилешко
Пилешкото месо е сред най-универсалните в кулинарията. Вероятно затова е и толкова популярно. Традиционно се пече цяло и се сервира със зеленчуци и печени картофи. Благодарение на нежния си вкус, то се съчетава отлично с по-наситени и пикантни аромати, както и със салати.