Свинското е едно от най-популярните и разнообразни видове месо, използвани в родната кухня. Всяка част от животното обаче е подходяща за различен тип ястия и търпи различен вид термична и друга обработка. Нека разгледаме някои изпитани практики, на които можете да заложите и да ги ползвате за ориентир и занапред.
Свински бут
Подходящ за: Печене, пържене, гриловане, опушване.
Свинският бут е една от най-меките и сочни части от прасето. Той е идеален за печене във фурна или на скара, както и за приготвяне на шунка. Може също така да се използва за стекове.
Контрафиле
Подходящо за: Готвене на тиган, печене, гриловане.
С него можете да си приготвите бърз обяд или вечеря. Понеже месото е по-плътно и сухо, нарежете го на тънки пържоли и ги начукайте. Поръсете със сол и черен пипер, панирайте в яйце и галета и изпържете в нагорещена мазнина. Сервирайте с гарнитура свежа салата и малко дижонска горчица.
Свинска плешка
Подходяща за: Бавно готвене, задушаване, печене.
Свинската плешка е по-мазна и става най-вкусна, когато се готви бавно. Мариновайте я в подправки за 12-24 часа и я изпечете под фолио с малко вода на дъното на тавата, много зелен лук, чесън и магданоз. Дръжте фурната на 160 градуса за 2-3 часа. Готовото месо може да се консумира така или да се използва още за супи и яхнии.
Свински ребра
Подходящо за: Печене, гриловане, опушване.
Стават много сочни и са подходпщи за печене във фурна или на скара, както и за опушване. Ребрата могат да бъдат приготвени с различни маринати и подправки, за да се постигне по-богат и наситен вкус. Използвайте много барбекю сос, мед и горчица.
Свински джолан
Подходящ за: Бавно готвене, задушаване, печене.
Свинският джолан е много подходящ за бавна термична обработка, тъй като съдържа много мазнини. Той е идеален за приготвяне на традиционни български ястия като свинско с кисело зеле или боб с джолан. В самостоятелен вид най-добре е да го мариновате в малко зехтин, смесен с лимонов сок, мащерка, босилек, риган, черен и червен пипер.