Свинското контрафиле е вид по-стегнато и сухо месо, което за жалост не всеки знае как да си приготви првилно. Но то може да се превърне в нещо, което ще донесе незабравим вкус на всеки специалитет, в който се използва. Ето и няколко идеи.
Печено свинско контрафиле с розмарин и чесън: Тук месото се маринова в зехтин, чесън и пресен розмарин за няколко часа преди печене. След това се пече в предварително загрята фурна до хващане на приятна коричка. Сервирайте го с гарнитури като печени картофи или задушен зелен фасул.
С портокалов глазура: Комбинирането на сладки и пикантни вкусове прави това ястие наистина специално. Запържете контрафилето, докато покафенее, след което го намажете със смес от портокалова кора, мед и малко соев сос. Върнете месото във фурната, докато глазурата се карамелизира и стане лъскава. Сервирайте с картофена салата.
С билков сос: Подправете контрафилето с комбинация от мащерка, сол, черен пипер, риган и градински чай. Докато месото се пече, направете ароматен сос от телешки бульон, зехтин, бяло вино, девисил и магданоз. Нарежете мръвките на на тънки жулиенчета и ги сервирайте върху канапе от картофено пюре или ориз, а след това полейте обилно всяка порция с богатия билков сос.
Контрафиле с ябълково-горчичен сос: Запържете контрафилето в малко зехтин на умерен огън, докато образува коричка отвън и се изпече отвътре, след което го задушете в смес от ябълков сок, горчица и малко кафява захар. Резултатът е едновременно сладък и пикантен.
С гъбен сос: Това е една класическа комбинация, с която никога няма да сбъркате. Мариновайте контрафилето в микстура от соев сос и джинджифил и го изпечете в предварително загрята фурна за около 45 мин. на 180 градуса. В един тиган си пригответе сос от наситнени гъби, краве масло, червено вино и чесън. Сервирайте месото върху картофено пюре и залейте със соса от тигана.
Панирани шницелчета: В тази рецепта се използва панировка от сол, черен пипер, разбити яйца и малко прясно мляко. Всяко контрафиле трябва да е тънко нарязано на пържоли, които се потапят в брашно, отупват се и потапят от двете страни в яйчената панировка. Пържат се в около 2 пръста олио в подходящ тиган, докато са изцяло готови отвътре. Най-добрата гарнитура в случая е салата от айсберг и краставици или редена салата от домати, краставици и обезкостени маслини. И шницелчетата, и гарнитурата се поливат с малко зехтин и оцет и се поръсват със сол и черен пипер. За украса се слага магданоз.