Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Вишните - киселите братовчеди на черешите, без които лятото не е лято

Защо не трябва да изпускате момента да им се насладите


Вишните - тези малки, червени плодове, наподобяващи череши, които имат дълга история и произход, полагаща началото си от районите около Черно море и Мала Азия. Те са култивирани от хиляди години и са били популярни сред древните римляни и гърци. С времето вишните са разпространени в Европа и Азия, а по-късно и в Америка.

Вкусът на вишните варира в зависимост от вида им. Повечето са по-кисели и тръпчиви, което ги прави идеални за приготвяне на конфитюри, сладка, сокове и компоти.

В България вишните се срещат в много региони, особено в южните и централните части на страната, където климатичните условия са благоприятни за отглеждането им. Градовете Кюстендил и Пловдив са известни с големите си насаждения от тези братовчеди на черешите.

Вишните са богати на различни хранителни вещества, които ги правят изключително полезни за тялото. Те съдържат витамини като витамин C, който подпомага имунната система, и витамин А - важен за зрението и кожата. Освен това вишните са източник на калий, който подпомага сърдечната функция, и фибри, които подобряват храносмилането. Антиоксидантите като антоцианини и кверцетин, също са част от състава на вишните. Те имат противовъзпалителни свойства и могат да помогнат за намаляване на риска от хронични заболявания.

Снимка: iStock by Getty Images

Вишните заемат специално място в българската народна медицина, където са на почит заради своите лечебни свойства. Традиционно вишните са били използвани за лечение на различни здравословни проблеми и за укрепване на организма. Една от най-честите им употреби е при лечението на проблеми с храносмилателната система. Консумацията на пресни вишни или сок от вишни е препоръчвана за стимулиране на апетита и подобряване на храносмилането. Фибрите в тези плодове подпомагат перисталтиката и могат да облекчат запек.

Вишните също така се използват за намаляване на възпаления и облекчаване на болки в ставите и мускулите. Антоцианините, които придават характерния им червен цвят, имат силни противовъзпалителни свойства. Ето защо в народната ни медицина се препоръчва консумацията на вишни или вишнев сок при артрит и ревматизъм. Сокът също се смята и за полезен при подагра, тъй като помага за намаляване на нивата на пикочна киселина в кръвта.

Освен това вишните се използват за укрепване на сърцето и подобряване на кръвообращението, благодарение на високото съдържание на калий, който регулира кръвното налягане. Ако искате да си направите профилактика в тази посока, в бабините рецепти ще откриете, че редовната консумация на вишни ще намали риска от болести на сърцето и инсулт.

Снимка: iStock by Getty Images

Листата и дръжките на вишните също намират приложение в народната ни медицина. Те се използват за приготвяне на чайове и отвари, които имат диуретични свойства и помагат за прочистване на организма от токсини. Тези отвари са особено полезни при инфекции на пикочните пътища и за облекчаване на симптомите на камъни в бъбреците.

Вишните се считат и за естествено средство за подобряване на съня. Съдържат мелатонин, който регулира цикъла на съня и бодърстването. За по-добър и спокоен сън може да хапвате по шепа от тези нежни червени плодове.

В кулинарията вишните могат да бъдат използвани по различни начини. Те са чудесни за приготвяне на десерти като пайове, торти и сладкиши и от тях стават страхотни конфитюри, желета и сиропи. Освен това те могат да се добавят към салати за придаване на свеж и тръпчив вкус.

Вишните също така са популярни в приготвянето на напитки като сокове, компоти и ликьори.

За тези, които предпочитат солените ястия, вишните могат да се използват като гарнитура към месни ястия, придавайки им неповторим аромат и вкус.Така вишните не само обогатяват кулинарните изкушения, но и допринасят за поддържането на добро здраве чрез богатия си състав от витамини, минерали и антиоксиданти.

*Тази статия има цел да информира и не замества консултацията със специалист.

Дайте оценка:

Тагове: вишни

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче