Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Тиквата - суперхраната на бъдещето

Тя е животоспасяваща за населението в някои части на света


Тиквата е неизменна част от празника Хелоуин. Подпряна на праговете и надничаща през прозорците на домовете с издълбано страховито лице, очите ѝ светят от запалената във вътрешността ѝ свещ. Но истинската стойност на този плодов зеленчук надхвърля ролята му като аксесоар за Хелоуин, с който добива популярността си.

В западните страни тиквата може да е основна част от съставките на традиционен празничен пай, но нейната суперсила се крие в хранителните ѝ стойности и лечебни свойства, които безспорно притежава.

Именно заради тези си качества, а и заради лесното им отглеждане, тъй като тиквите са изключително издръжливи и устойчиви на суша, те се превръщат в спасителен пояс за онези места по света, страдащи от недостига на вода. Ето защо тумбестите плодови зеленчуци се борят с икономическата несигурност в тези страни, където населението е все по-недохранено.

Малки пустини в Бангладеш, образували се по време на наводнения, причинени от изменения в климата, токсичните отлагания в почвата и замърсяването на местната река там, правят земята изключително неплодородна. Въпреки това, покритите с тиня местности сега се използват за отглеждане на тикви, за да се помогне в справянето с продовлствената несигурност, безработицата и недохранването.

Снимка: Unsplash

През 2005 г. проект, носещ името "Тикви срещу бедността", създаден от организацията с нестопанска цел Practical Action, вече се е превърнал в устойчив метод, който осигурява работа на над хиляда селскостопански предприемачи. Тяхното производство се изнася в няколко държави, сред които Катар, Малайзия, Сингапур.

Тиквите са изключително толерантни към сушата, ето защо те са повече от подходящи за отглеждане в райони, където има недостиг на вода. Това е и причината повечето фермери в Бангладеш да предпочитат тиквите пред други сортове плодове и зеленчуци. Не бива да се пропуска и фактът, че те са полезни както за хората, така и за почвата в която се отглеждат. Затова експертите от Practical Action насочват местните фермери да отглеждат такива сортове тикви, каквито са характерни за региона, тъй като влияят положително на почвата и подобряват нейните качества.

Международната научна общност също проявява интерес към тиквата. В Египет, на фона на нарастващите страхове за недостиг на вода в страната, учените се опитват да отделят и запазят семена от местни сортове, за да се справят с несигурността около дефицита на храна. В Обединените арабски емирства (ОАЕ) компания, в партньорство с верига за търговия на дребно пък, отглежда оранжевия плодов зеленчук в оранжерии, като за целта използва европейски иновации и технологии с превъзходни методи за контрол на температурата. Целта е да бъде задоволено търсенето на тикви в сезона на Деня на благодарността за емигрантското население в ОАЕ.

Не е чудно, че тази растителна култура привлича любопитството на учените. Освен всичко изброено до тук, тиквата е и невероятно питателна. Тя съдържа антиоксиданти, които помагат за предотвратяването на различни видове рак. Пълна с хранителни вещества, но и с ниски калорийна стойност, богата на вода културата е чудесен източник на витамин А, бета-каротин, витамин С и Е, желязо и фолиева киселина. Всички те укрепват имунната система на човека. Комбинацията от двете - полезността за тялото и непретенциозността към водата - правят плодовия зеленчук идеален за отглеждането му в региони, където има недостиг на питателна храна.

Снимка: Unsplash

Обърнем ли внимание на тиквените семки, ще видим, че те са с високо съдържание на магнезий и съдържат аминокиселината триптофан, която е необходима за растежа на бебетата и поддържането на мускулите.

Въпреки всички позитиви, в отглеждането на тикви, не можем да не кажем, че има и някои предизвикателни момента. Растенията разчитат на пчелите, за да бъдат опрашени, но и други насекоми са привлчени от цветовете. Краставичният бръмбар например се храни именно с цветната част на растението, поради което е възможно да предаде бактериална болест, способна да унищожи цели засадени с тиква полета. Предимствата при отглеждането обаче са повече от трудностите, които могат да се появят по пътя.

Култура, която е лесна за отглеждане в сурови условия, която е питателна и почти всяка част от нея може да се използва за готвене, е способна да промени живота на онези хора, живеещи в региони с недостиг на хранителни ресурси. Определяна като суперхрана тя предлага устойчив вариант за осигуряване на прехраната на населението по света, което е най-застрашено от климатичните промени.

Дайте оценка:

Тагове: тиква

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче