Традицията да се прави кисело зеле е стара и може да се проследи през вековете. Процесът на ферментация, който стои зад приготвянето му, е бил използван от хората като метод за консервиране на зеленчуци през зимата, тъй като пресните са били или трудни за набавяне, или недостъпни.
Не е възможно да се определи кога е началото на тази традиция, но се предполага, че методът на консервиране е създаден преди хилядолетия в регионите на Китай, Русия и страните от Централна Европа. В Римската империя също е било известно консервирането на хранителни продукти, но за целта тогава използвали млечна киселина.
Киселото зеле е играло важна роля в хранителната култура на много народи и е било особено важно през студените месеци, когато пресните зеленчуци са рядкост. Консервирането чрез метода на ферментация помага не само срокът на годност на продуктите да се удължи, но и създава нови вкусове и текстури на храната.
Киселото зеле е традиционно за държави като Германия, Полша, Чехия, Словакия и др. В Русия, както и в скандинавските страни, като Швеция и Дания, то също е изключително популярно и от него се приготвят различни ястия.
У нас киселото зеле има не малък принос в традиционната ни кухня. С него приготвяме сарми, капама и други вкусни гозби, свързани понякога със зимния празничен календар.
Погледнем ли го обаче откъм полезните свойства, които носи на тялото, ще видим, че е полезно да консумираме по-често кисело зеле поради няколко причини:
Богато е на витамини и минерали: Киселото зеле съдържа витамини като витамин С, К и витамини от група B. Освен това е богато на минерали, сред които калций, калий и магнезий.
Има пробиотични свойства: Киселото зеле се приготвя чрез млечно-кисела ферментация, която създава така наречените "добри" бактерии или известни повече като пробиотици. Те са изключително важни и полезни за отделителната система, като подпомагат баланса на бактериите в червата.
Подпомага имунна система: Витаминът C в киселото зеле подпомага здравето на имунната система и има антиоксидантни свойства, които могат се включват активно в борбата със свободните радикали в организма.
Помага за храносмилането: Пробиотиците в киселото зеле могат да помогнат на храносмилателните процеси, като улеснят разграждането на храната и абсорбирането на хранителни вещества.