Горгонзолата е вид синьо сирене от краве мляко, което се прави в регионите на Пиемонт и Ломбардия в северната част на Италия. Неговият отличителен синьо-зелен цвят се дължи на гъбата пеницилиум рокфорти, която се добавя към млякото още в самото началото на процеса по приготвянето на сиренето.
Този вид синьо сирене има мека и ронлива текстура, а вкусът му варира от маслен и кремообразен до ядков и остър, в завсисимост от това колко дълго е отлежало. Както казахме по-рано, вътрешността му е покрита със синьо-зелена плесен, а тъй като млякото не се загрява и сиренето не се пресова, то е с високо съдържание на влага.
Горгонзолата се приготвя още от древността. Смята се, че началото е поставено някъде около XI в., но според някои източници процесът е започнал дори по-отдавна. Името си получава от град Горгонзола, който се намира до Милано, в района Ломбардия, известен с многобройните си естествени пещери. Твърди се, че сиренето е отлежавало именно в тях.
Как се прави горгонзола
Първата стъпка е пастьоризираното пълномаслено краве прясно мляко да се смеси с гъбата пеницилиум рокфорти, ензими, сирище и сол. В рамките на 20 минути млякото вече се е пресякло, а изварата се реже внимателно на малки парчета. Суроватката се отцежда и изварата се прехвърля в специални кръгли калъпи. В този момент всеки от тях тежи около 18 кг, но при процеса на стареене, те ще олекнат и един калъп готова горгонзола ще тежи приблизително 12 кг.
Осоленото вече сирене се държи на топло от 3 до 7 дни, след което се прехвърля в студено помещение с постоянна температура от 9 градуса и до 95% влажност на въздуха. Тогава всяка от бъдещите горгонзоли се продупчва с тънки шишчета, което позволява на кислорода да циркулира из вътрешността на сиренето, като по този начин се образуват характерните синьо-зелени нишки. Накрая сиренето се покрива със солен разтвор, заради който се образува и кората му.
Горгонзолата отлежава между 2 и 6 месеца. Ако е по-млада, тя ще бъде мека и кремообразна, а по-острата ѝ и ронлива версия ще се получи при по-продължително зреене.
Този вид италианско синьо сирене понякога се спряга за десертно, тъй като се поднася на плата с други сирена, които се сервират в края на храненето. Чудесно се комбинира с плодове, крекери, върху кростини или в компанията на ядки, сред които лешници и орехи.
За да съхраните парче горгонзола свежо за дълго време, увийте го във восъчна хартия, пергаментова такава или във фолио за съхранение, след което го дръжте в хладилника. Така то ще издържи 3-4 седмици. Преди да го сервирате, извадете го на стайна температура, за да се отпусне за поне час.