След Богоявление и символичното освещаване на водата, на 7 януари православната църква отдава почит на св. Йоан Кръстител, покръстил Исус Христос във водите на река Йордан според светото писание. И днес ритуалите продължават.
Празникът е известен също и като Ивановден - второто по популярност име у нас, което се носи от над 300 хил. българи.
Още в ранни зори в къщата се донася прясна вода, пълнят се големи съдове и в тях се измиват децата, за да бъдат здрави. Светецът се смята и за покровител на кумството, ето защо се ходи на гости у кумовете. Кумците носят почерпка, която включва месо, вино и хляб, най-често кравай.
На Ивановден за последно ходят новогодишните маскарадни дружини. В някои региони на България коледарите ритуално отвеждат водача на групата на уличната чешма и го изкъпват. Кукерите пък играят своите последни игри, с които гонят злите сили и по този начин донасят здраве и берекет през новата година.
Трапезата на Ивановден вече не е постна. Задължително се поднася свинско месо със зеле и варено жито, но присъстват също кървавица, ошав, луканка и фасул. Ето няколко от нашите чудесни предложения за рецепти, от които може да се възползвате за празника: