Добрият винегрет е завършекът, без който салатата остава нищо повече от нарязани в купа зеленчуци. Той стои в основата на добрия краен резултат, възбужда апетита и добавя завършеност на вкуса.
Винегретът обаче далеч не приключва приложението си единствено и само върху листните салати. Научите ли се да го приготвяте добре, знанията ви ще послужат за направата на по-сложни сосве, като айоли например, и ще ви отворят вратата към знанието как правилно да балансирате мазнините и киселинността.
Какво е важно да знаете:
Класическото правило от френската кухня за приготвянето на винегрет гласи, че мазнината, която ползвате (тя може да е зехтин, слънчогледово олио или други видове базови олиа), трябва да бъде в съотношение 1:3 с киселината - оцета.
В по-съвременните рецепти обаче може да срещнете тази комбинация 1:1. В такъв случай вкусът е добре да се балансира, като се добави друг. Това може да е сладост от меда или леката пикантност и горчивина от горчицата.
А как да си го приготвите? Много е лесно - разбивате съставките в купа, с помощта на телена бъркалка, и воала! Сосът е готов.
Изберете кой от двата варианта на винегрет да използвате, в зависимост от храната, която искате да овкусите с него. По-киселият сос е идеален за горчивите сортове листни салати, докато сладката и балансирана негова версия е подходяща за печени и гриловани зеленчуци.
Оставяме избора на вас.