Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Сотиране, пържене или запържване - коя техника да изберем

Всяка от тях има своите специфики


Трудно е да говорим за изкуството на готвенето, без да се спрем на основните термини и техники, които всеки кулинар среща още в началото на своето пътешествие в кухнята. Въпреки че често се използват като синоними, методите сотиране, пържене и запържване имат ясно разграничени характеристики. Всеки от тях има своето специфично място в приготвянето на ястия, а точният избор може да е решаващ за вкуса, текстурата и аромата на готовото блюдо.

В ежедневната кулинарна практика обаче тези техники често се смесват не само в речта, но и в изпълнението. Някой може да нарече "запържване" процес, който всъщност е сотиране, а друг да пържи зеленчуци на ниска температура, без да осъзнава, че ефектът ще е съвсем различен. Затова е важно да разберем тънкостите на всяка техника и да подхождаме с внимание не само към продуктите, но и към начина, по който ги обработваме термично.

Снимка: iStock by Getty Images

Разликата между трите метода не е само в количеството мазнина или в избора на съд, но и в темпото, топлината и крайната цел на обработката. За да се получи перфектен резултат, готвачът трябва да познава тези детайли - дали искаме бързо сготвени зеленчуци със запазена свежест, хрупкава златиста коричка или лека основа за супа. Сега ще разгледаме поотделно всяка от техниките и ще разкрием техните особености.

Сотирането - изкуството на бързата топлинна обработка

Сотирането произлиза от френската дума sauter, което означава "скачам", и точно това се случва с храната в тигана - тя бързо се движи и обръща, често с помощта на енергично разклащане. Основната цел е продуктът да се сготви за кратко време на висока температура, с минимално количество мазнина. Най-често се използва за зеленчуци, гъби, месо или морски дарове, които се нарязват на еднакви по големина парчета, за да се сготвят равномерно. Тиганът трябва да е добре загрят преди да се добавят съставките, за да се избегне задушаване и да се запази леката, свежа текстура.

Сотирането не предполага излишно разхищаване на мазнина - напротив, използва се толкова, колкото да покрие дъното на съда. Храната се готви бързо, като се обръща или разбърква постоянно. При този метод не се търси образуване на плътна коричка, а по-скоро запазване на естествения цвят и аромат. Често се използва за приготвяне на гарнитури или за основа на по-сложни ястия. Ключово за успеха тук е високата температура и краткото време на термична обработка.

Пържене - класическа техника за хрупкави резултати

Пърженето е може би най-разпознаваемата топлинна техника, при която храната се потапя частично или изцяло в гореща мазнина. То може да бъде плитко или дълбоко - в зависимост от това дали продуктът се пържи на дъното на тигана или изцяло е покрит с мазнина. Основната цел е образуването на златиста, хрупкава коричка, която заключва сочността на вътрешността. Пърженето се прилага при меса, риба, зеленчуци, картофи, тестени изделия и дори десерти.

Снимка: iStock by Getty Images

Важен момент при тази техника е поддържането на правилната температура - ако мазнината е прекалено студена, храната ще поеме много от нея; ако е прекалено гореща, ще изгори отвън, преди да се сготви отвътре. Подходящият съд е с дебело дъно и достатъчно пространство, за да не се натрупват продуктите. Най-често се използват олио или други масла с висока точка на димене. Добре е пържените храни да се отцеждат върху кухненска хартия, за да се премахне излишната мазнина. Крайният резултат трябва да бъде златист, апетитен и с наситен вкус.

Запържване - началото на добрия вкус

Запържването е често използвана техника, особено в българската кухня, и служи като основа за приготвянето на супи, яхнии, сосове и други ястия. То представлява кратко обработване на ситно нарязани зеленчуци в мазнина, с цел да се извлекат ароматите им. Температурата обикновено е умерена, а продуктите се готвят, докато станат прозрачни, леко златисти или омекнат.

За разлика от сотирането и пърженето тук не се цели постигане на коричка, а освобождаване на вкусовите компоненти, които ще дадат характер на цялото ястие. Запържването създава основата, върху която се надграждат следващите пластове на ястието. В много традиционни рецепти запърженият лук или чесън задават тона на цялата композиция. Използва се малко мазнина - колкото да не загорят продуктите. Тази техника може да се използва и като последен щрих, например при приготвяне на запръжка с червен пипер и брашно.

Дайте оценка:

Тагове: пържене сотиране картофи

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче