Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Пет правила за перфектно сотиране на месо и зеленчуци

Запознайте се отблизо с кулинарната техника


Сотирането е проста, но изключително полезна готварска техника, която обикновено се използва за приготвянето на зеленчуци и малки парчета месо. Когато се прави правилно, изпълнението ѝ няма да ви отнеме много време, а за целта трябва да изпълните само две неща - да имате малко количество мазнина и да усилите котлона на висока степен.

Кой тиган е подходящ за сотиране

За да постигнете бързо висока температура и бързо сотиране, трябва да имате правилния по вид и размер тиган. Добре е той да е плитък и сравнително широк, за да може храната да се готви на един слой. Дебелото му дъно също е препоръчително, което ще позволи на топлината да се разпредели равномерно по цялата повърхност на съда.

А сега нека пристъпим към петте правила, които всеки път ще ви осигурят перфектното сотиране

Нарежете зеленчуците равномерно и ги пуснете в тигана в определен ред

Когато сотирате зеленчуци, подготовката и редът на готвене са от голямо значение. Постарайте се да нарежете всички продукти с еднаква големина, независимо дали ще изберете формата на кубчета или жулиени. Това ще им помогне да се сготвят равномерно заедно.

Щом дойде време да ги пуснете в тигана, използвайте следното правило: първо сложете кореноплодните зеленчуци, като моркови и картофи, тъй като те се нуждаят от повече време за готвене. След това пристъпете към чушките, тиквичките и броколито, например. Този кратък съвет ще ви гарантира, че всички видове зеленчуци ще са сготвени идеално, при това по едно и също време.

Подправете ги, когато вече са леко покафенели.

Подсушете месото и зеленчуците преди сотиране

Сотирането се получава наистина добре, когато няма никаква допълнителна течност, която да попречи на образуването на апетитната златиста коричка. Ето защо е много важно всичко, върху което искате да приложите тази техника, да бъде подсушено.

Снимка: Unsplash

Загрейте добре тигана преди да сложите продуктите

Сотирането изисква висока температура на готвене, затова се уверете, че сте загрели добре тигана. Може да го разберете лесно, щом капнете вода върху повърхността му, но преди да сте сложили олиото. Ако тя започне да цвърчи и да се изпарява веднага, пристъпете към наливането на мазнината, която е важно да бъде с висока точка на горене. Слънчогледовото олио и това от шафран ще свършат добра работа. Решите ли да готвите с масло или гхи, наблюдавайте неговия блясък. Когато се появи, вече е готово за сотиране.

Поддържайте високата температура в тигана. Стъпката е важна, за да сте сигурни, че храната се готви бързо и правилно.

Не препълвайте тигана

Направите ли го, сотирането няма да се получи. Добавянето на прекалено много продукти в тигана веднага ще понижи температурата на мазнината, което ще попречи те да придобият апетитната златиста коричка. Всяко парче месо или зеленчук трябва да има максимален допир до съда, за да се сготви както трябва. Освен това, когато те са по-малко количество, ще бъде избегнат процесът по образуване на пара, която принципно би спряла процеса на сотиране.

Затова, имате ли много зеленчуци за сотиране, разделете ги на порции.

Разбърквайте често, но не прекалено

За да се получи равномерно готвене, трябва да разбърквате храната в тигана често. Може да го правите и чрез разклащане и подхвърляне на продуктите в съда, но не прекалявайте, ако искате все пак да придобият апетитен загар. Оставяйте интервали между разбъркванията и всичко ще бъде наред.

Дайте оценка:

Тагове: сотиране

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче