Шкембе чорбата е актуална за всеки сезон и се е превърнала в задължителна кулинарна класика у нас. Всяка уважаваща себе си кръчма я предлага, макар че не на всяка от тях й се получава с рецептата - къде от пестене на продукти, къде от кулинарните своеволия на готвача...
Но доста хора, които обожават тази вкусна супа, се притесняват да си я сготвят у дома. А това съвсем не е трудно. Ето някои тънкости, които ще ви гарантират отлични резултати.
Всичко започва с избора на правилните продукти
Когато купувате шкембе, винаги избирайте прясно вместо замразено. Освен това се уверете, че то е от реномирана марка, тъй като качеството може значително да повлияе на крайния вкус на чорбата. Най-лесно е да се използва полуготово шкембе, което се продава желирано на шайби във вакуумирана опаковка. Или пък такова, което се предлага на грамаж в някои месарски магазини, където пак ви го нарязват на шайби и изчисляват цената според желания от вас грамаж. За 4-5 порции са достатъчни около 300-340 г.
Другият вариант със сурово шкембе носи доста рискове за неуспех, защото рядко се намира качествен продукт. Обикновено се предлагат вносни, които обаче стоят леко "гумени" на вкус и са прекалено стерилни, а всеки българин си обича миризмата на шкембе чорбата да е малко "по-така". Отделно, суровото шкембе трябва да се почиства и после да се вари доста време или да се използва тенджера под налягане, което удължава значително процеса.
Самата рецепта е много проста
...и доста елементарна, само в няколко стъпки. Убедете се сами:
- Две шайби желирано шкембе от по 170 г се вадят от опаковката и се нарязват на едри кубчета. Слагат се в тенджера, заливат се с вода, колкото да ги покрие и се варят на умерен огън за около 20-30 мин.
- Добавя се сол на вкус и малко черен пипер.
- Тенджерата се дърпа от котлона и на тънка струйка и с постоянно бъркане вътре се добавя литър прясно мляко с по-висок процент масленост.
- Чорбата се слага да заври на слаб огън, а през това време в тиган на умерен огън се разтопява 1 с.л. краве масло.
- Когато маслото започне да пуска балончета, се добавя 1/2 с.л. червен пипер. Запръжката се разбърква и се прибавя в тенджерата.
Относно подправките
При сервиране на чорбата, се поднасят и задължителните люта подправка (чили) и чесън, накиснат в оцет. Можете обаче да обогатите вкуса на ястието още при готвенето.
Става още по-вкусно ако сложите в тенджерата 1 дафинов лист, малко кимион и 1 ч.л. от чесъна в оцет. Така се отпушва една богата палитра от аромати, заради която всеки, когото нагостите, ще ахне.
За Бога, не слагайте брашно!
На някои места, където се продава шкембе чорба, много обичат да я развалят като добавят брашно, размито в малко вода. Така обаче накрая ядем не чорба, а гъста супа. Брашното освен това "убива" и доста от автентичния вкус на гозбата.
Хитринка за чесънче с оцетец
Наситненият чесън, накиснат във винен или ябълков оцет е задължителен, както споменахме по-горе, но тази подправка може да стане много по-вкусна и ароматна ако си я приготвим от предната вечер. Най-добре е да се използва бурканче с капачка, защото ако е в чашка, целият ви дом ще замирише на стара механа. Но иначе, колкото повече двата продукта си взаимодействат, толкова по-вкусен е крайния резултат. И цяла седмица да преседят, не е проблем.
Сервирайте шкембето вряло
Както са казали старите хора, ако не ти избие пот по челото и не ти потече носа, не е шкембе! Това е особено вярно, ако предната вечер малко сте попрекалили с наздравиците и ползвате шкембето, за да ви "светне". За жалост, в доста кръчми си позволяват да го поднасят полуизстинало. Затова вие не правете тази грешка. А пък ако някой от гостите по дадена причина предпочита шкембето да му е по-умерено като температура, нека поизчака.
За гарнитура
Свежа салата от маруля и краставици, както и пържени картофи със сиренце, са винаги отлична идея. Предложете и прясно изпечен хляб.
За "Наздраве!" покрай шкембето
Бира или ракия. Точка!