С настъпването на лятото пресните и ароматни зеленчуци изобилстват в магазините и дворовете ни. Но как да се насладим на тези вкусове и през по-студените месеци? Консервирането е един отличен трик, от който е грехота да не се възползваме.
Ето и няколко класически и други по-нестандартни идеи за затварянето на някои от най-любимите летни зеленчуци в буркани. По желание можете към коя да е от посочените по-долу рецепти да добавите по тънък слой зехтин във всеки буркан, в случай, че ще правите малки количества (1-2 буркана) и няма да ги вакуумирате. Мазнината ще направи своеобразна "тапа" и ще запази маринованите зеленчуци годни за по-дълго време.
Домати
Доматите са универсална съставка, която може да се използва в различни ястия, от сосове до супи и салати. За да ги консервирате, първо ги измийте добре и ги нарежете на четвъртинки или на кубчета. Можете също така да ги оставите цели, ако предпочитате. Поставете ги в стерилизирани буркани, като ги притиснете леко към дъното, за да освободят сока си. Овкусете ги със сол, черен пипер и билки по желание, след което налейте гореща вода, като оставите около 2 см празно пространство до върха. Затворете плътно бурканите с капачките и ги обърнете надолу с главата в дълбока тава на котлон с къкреща в нея вода за около 10 минути. След охлаждане на консервите, доматите вече са готови за съхранение в килер или хладилник.
Чушки
Чушките добавят страхотен вкус и цвят към зимните ястия. За да ги консервирате, започнете с измиването и подсушаването им. Отстранете дръжките и семките, след което ги нарежете на ивици или под друга форма. Стерилизирайте бурканите и разпределете зарзавата вътре. Залейте всяка порция с горещ захарен сироп (в съотношение 2 чаши захар към 3 чаши гореща вода), колкото да ги покрие. Затворете плътно бурканите с капачките и повторете процедурата с тавата от предната рецепта. Оставете консервите да се охладят и ги складирайте на тъмно и хладно място.
Грах
Измийте го добре и го потопоете във вряща и подсолена вода за 2-3 минути. Отцедете го и незабавно го прехвърлете в ледена вода, за да спрете процеса на готвене. Отцедете отново и го разпределете в стерилизирани буркани. Добавете по една скилидка чесън, стръкче розмарин и копър. Залейте консервите с подсолената вода, като се уверите, че грахът е напълно покрит. Затворете плътно с капачките и обърнете надолу с главата в тава или друг плитък съд с вряща вода за 10 минути.
Тиквички
Тиквичките са чудесен източник на фибри и могат да бъдат консервирани, освен чрез замразяване, и като си приготвим туршия. Измийте и нарежете тиквичките на колелца. Смесете равни части оцет, захар и вода в тенджера и загрейте смета, докато захарта се разтвори. Добавете тиквичките и ги варете, докато омекнат - около 10-15 минути. Прехвърлете ги в стерилизирани буркани. Налейте горещия маринован сок върху зеленчука, като се уверите, че е напълно покрит. Затворете плътно с капачките и приложете процедурата с горещата водна баня, както беше описано и в предните примери.
Зелен фасул
Измийте фасула и отрежете двата края на всяка шушулка. Сварете зарзавата в подсолена вода за 2-3 минути, след което незабавно го потопете в ледена вода. Отцедете и напълнете бурканите. Добавете по една скилидка чесън, 1 с.л. оцет и връзка копър. Напълнете бурканите с горещата подсолена вода, като се уверите, че зеленият фасул е напълно покрит. Следващите процедури са същите, както и при останалите рецепти.