Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Звездата на октомври: За кестените с обич

Печени или варени, те са винаги вкусни


Ядливите кестени имат дълга история, като произходът им се проследява до Средиземноморието, където са били култивирани още преди хиляди години. Те принадлежат към рода Castanea, като най-популярният вид в Европа е европейският кестен Castanea sativa.

Разликите между ядливите и тези, които често виждаме в парковете, са лесно забележими. Първите имат гладка, лъскава кафява обвивка и се намират в бодлива чашка, отваряща се при узряване. Често в нея има повече от една ядка. Неядливите, или както ги познаваме под наименованието конски кестени, имат по-груба и тъмнокафява на цвят обвивка, а бодливата чашка, в която се развиват, е с по-едри бодли. Те не бива да се консумират поради наличието на токсични вещества, като есцин, който може да предизвика сериозни стомашни проблеми и дори отравяне.

Снимка: Unsplash

Ядливите кестени са не само вкусни, но и полезни за здравето. Те са отличен източник на диетични фибри, което ги прави полезни за храносмилането и регулирането на нивата на кръвната захар. Съдържат също така витамин C, който подпомага имунната система, както и витамините от група B, които са важни за метаболизма и нервната система. В допълнение, кестените са богати на антиоксиданти, борещи се със свободните радикали, намалявайки риска от хронични заболявания като сърдечно-съдови проблеми. Техният нисък процент мазнини ги прави по-подходящ избор за хора, които искат да поддържат определено тегло или да го редуцират.

В кулинарията ядливите кестени са изключително ценени заради своя богат вкус. Те могат да се консумират сурови, но най-често се пекат, варят или се използват за приготвяне на пюрета.

Печените кестени са популярна улична храна през есента в много европейски градове, като ароматът им привлича хората отдалече. След като се изпекат, черупката им се напуква и лесно се отстранява, разкривайки мекото им сладко съдържание. Варените кестени пък са подходящи за добавка към супи и яхнии, като придават приятен, леко сладък вкус на ястията.

Снимка: Unsplash

Кестените се използват и за направата на брашно, което е чудесна безглутенова алтернатива и се използва в приготвянето на хлябове, кексове и палачинки. То има характерен сладък вкус и може да добави приятна нотка към различни десерти. В италианската кухня кестените са често срещани в ястия като панфорте - традиционен десерт, наподобяващ плодов сладкиш, и в пюрета, които се сервират като гарнитура към печено месо. Във Франция пък популярният десерт марон гласе представлява захаросани кестени, които са деликатес по време на коледните празници.

Ядливите кестени могат да се използват също и в салати, като се комбинират добре с други есенни плодове и зеленчуци като тиква, рукола и сушени плодове. Те също така са чудесно допълнение към пълнежи за птици и други видове месо, придавайки сладък и мек вкус, който се съчетава идеално с аромата на билки. Най-добре това се случва с мащерка и розмарин.

В Азия кестените се използват в различни ястия, като се комбинират с ориз и зеленчуци за приготвянето на традиционни рецепти.

Със своето богатство от вкусове и полезни свойства, ядливите кестени са не само ценна част от есенното меню, но и храна, която предлага много възможности за приготвяне на вкусни и здравословни ястия.

Дайте оценка:

Тагове: кестени

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче