Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Вълшебната бисквитена къщичка, която събужда коледния дух

С коя приказка се свързва и откога датира тази традиция

Коледните десерти крият зад себе си уникална история, която заслужава да бъде разказна. Днес ще насочим поглед към може би най-впечатляващия сред тях, чиято външност мигновено ни отнася в един приказен свят.

Коледната бисквитена къщичка е свързана с традициите на германската култура и върви ръка за ръка с уюта в празничните дни.

Този непретенциозен, но изключително впечатляващ десерт се появява в Германия през XVI век. Тогава, Мартин Лутер подкрепя идеята за връщане към основите на християнството, включително възраждането на някои традиции и обичаи. През този период се създават и нови такива, свързани с коледните празници, сред които попада и правенето на бисквитената къщичка.

Нейната история се свързва с известната приказка на Братя Грим "Хензел и Гретел", в която авторите разказват как двете деца, оставени от родителите си в гората, откриват къщичка от захарно тесто, която обаче се оказва обитавана от зла вещица. Именно тази къщичка се смята за вдъхновител за превръщането на този красив десерт в ежегодна традиция.

Снимка: iStock by Getty Images

През годините, идеята за бисквитената къщичка се разпространява извън пределите на Германия и става популярна, въпреки културните различия. Тя се трансформира в символ на творчеството и обичта, събирайки семейства и близки приятели по време на едни от най-светлите празници през годината.

Процесът по приготвяне на бисквитената къщичка се разделя на няколко етапа. Ето кои са те:

Приготвяне на тестото

Тестото обикновено включва съставки като брашно, захар, масло, яйца и подправки като джинджифил, канела и др. То служи за стените и покрива на къщичката.

Изрязване и печене

След като тестото вече е готово, се използват шаблони или форми за изрязване, чрез които се получават стените, покрива и другите декоративни елементи на къщичката. Тези части се изпичат във фурната до златистокафяво.

Сглобяване

След като всички части на къщичката са изпечени и охладени, те се сглобяват, а за целта се използва "цимент" от глазура, която се втвърдява и става стабилна след изсъхване.

Сглобената къщичка се оставя настрани, за да стегне.

Декорация

Това е може би най-вълнуващият етап, особено за децата. Тук всеки може да развихри въображението си и да твори на воля. Декорацията включва захарни бонбони, глазура, шоколад, захарни бастунчета и всякакви други лакомства. Ето защо къщичката във всеки дом тя има строго индивидуален вид.

Накрая е време коледната бисквитена къщичка да заеме централното място, което ѝ е отредено. Обикновено това е на празничната обедна трапеза или на друго видно място в дома.

Дайте оценка:

Тагове: Коледа бяла захар бяло брашно канела джинджифил

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче