Въпреки че чесънът има много ползи за организма, начинът, по който го консумираме, е от значение за това колко от тях ще достигнат с пълна сила до тялото ни.
Чесънът е традиционен за нашите земи и се консумира почти във всяко домакинство. Среща се и в много от българските ястия, които без него стоят с истински незавършен вкус. Освен това, през зимата скилидките са чудесен помощник срещу върлуващите грипове, ето защо е добре да се консумират колкото се може по-често. Заради съдържанието на витамините А, В, С и Е и веществото алицин (с антимикробни и противогъбични свойства), образуващо се при смачкването на скилидката, чесънът е добро природно средство за превенция в зимните месеци, а също така и през цялата година.
Защо обаче е по-добре да консумираме пресен от термичнообработен вече чесън?
Готвенето може да унищожи ензима, който е важен за образуването на алицин. Затова, за да се възползвате максимално от полезните свойства на чесъна, експертите препоръчват да се консумира суров, като например нарязан на ситно в салати или студени сосове.
Ако все пак рецептата изисква да го добавите в ястие, внимавайте да го направите в самия край на готвенето.
Не забравяйте също, че е добре да отстранявате сърцевината на скилидката, ако вече има такава. Тя е със силна концентрация на сяра и би навредила на хора, страдащи от храносмилателни проблеми.
И последно - не прекалявайте с консумацията на чесън. Две сурови скилидки на ден са достатъчни, за да ви осигурят нужната защита и полезни хранителни вещества.