Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Неоспоримите полезни свойства на лещата

И как да си приготвим засищаща салата с нея у дома

Има много причини да обичаме лещата. На първо място, заедно с останалите бобови растения, тя е източник на протеини, което я прави съществена част от дневното меню на хората, които не консумират месо и млечни продукти.

Ако искате да включите повече растителни храни в диетата си, малките зрънца леща са отличен избор. Те се готвят лесно и заради леко сладкия си и земен вкус те се съчетават идеално с най-различни продукти.

Лещата произхожда от Близкия изток, но днес се отглежда в цял свят. Използва се за супи, яхнии, салати, подходяща е дори за различни гарнитури. В индийската кухня тя играе съществена роля и се използва за основа на дал ястията.

Видовете леща са много и разликата между тях е очевидна. Сортовете са с различни цветове, форма, размер на зърната и вкус. У нас е най-разпространена е кафявата леща, намерила трайно място в традиционната ни кухня под формата на супа и яхния.

Бобовото растение спада към варивата, а полезните му свойства са неоспорими. Чрез консумацията на леща набавяме на тялото си фибри, въглехидрати, протеини, желязо, витамини, минерали и фолиева киселина. Също така тя е с ниско съдържание на мазнини и не съдържа глутен, което я прави подходяща за хора, които имат непоносимост към него.

Подготовка за готвене

Преди да прибегнете към готвене е важно да почистите зрънцата от евентуално попаднали между тях камъчета. След това я сложете в цедка и я измийте под течаща, студена вода.

Накисва ли се лещата преди готвене?

Лещата не се нуждае от накисване, но ако искате да намалите времето за приготвянето ѝ, може да го направите за 2-3 часа. Правилото не важи обаче за червената леща, тъй като нейните зрънца са без ципа и ще се разкашкат.

Колко време да я готвим?

За колко време ще се свари лещата зависи от сорта на това бобово растение. Обикновено отнема между 15-20 минути, но ви съветваме винаги да проверявате. За червената времето спада наполовина.

Посоляваме ли лещата в началото на готвенето ѝ?

Никога не посолявайте варивата предварително. Правете го в края, защото в противен случай ще попречите на процеса на варене и зърната ще останат твърди.

Какво е съотношението на водата и лещата?

Съотношението между лещата и водата е добре да бъде една част леща към три части вода. Когато заври, намалете котлона на средна степен, като така ще позволите на зрънцата да поемат повече от течността. Ако ще използвате лещата за салата или гарнитура, към водата може да прибавите скилидки чесън и дафинов лист, за да я овкусите допълнително.

Леща и готвене на пара

По-нетрадиционен начин, но и по-здравословен, за готвенето на леща е на пара.

Ако използвате съд за готвене на пара, отново изчакайте водата да заври и намалете температурата на средно ниво.

Лещата трябва да стане готова за около 12-15 мин. Проверете дали е така като вземете едно зрънце и го стиснете между пръстите си. Ако се смачка лесно, значи е време да я извадите от съда.

Снимка: Pixabay

Днес ще излезем извън традиционните и познати приложения на кафявата леща и ще ви предизвикаме с една свежа салата от зелена леща. Тя е повече от подходяща за бърз обяд в делничните дни или лека вечеря. Ето какви продукти да си набавите и как да си я приготвите у дома:

Салата със зелена леща и овче сирене

Необходими продукти:

  • 200 г сварена зелена леща
  • Половин краставица, обелена и нарязана на кубчета
  • 1 червена чушка, почистена и нарязана на кубчета
  • ½ по-малка глава червен лук, нарязана на ситно
  • ¼ връзка магданоз, нарязана на ситно
  • ¼ връзка мента, нарязана на ситно
  • 50 г твърдо овче сирене, натрошено

За дресинга:

  • ¼ ч.ч. зехтин
  • 2 ч.л. прясно изцеден сок от лимон
  • 1 ч.л. дижонска горчица
  • 1 ч.л. мед
  • 1 скилидка чесън, пресована
  • Сол и черен пипер на вкус

Начин на приготвяне:

  1. Сварете лещата според указанията на опаковката, като във водата добавите дафинов лист и две скилидки чесън.
  2. Докато готвите лещата, започнете с приготвянето на дресинга, като смесите всичките съставки добре.
  3. Когато лещата е готова, отцедете водата с помощта на цедка, след което я изплакнете набързо със студена вода.
  4. Изсипете лещата в голяма купа. Към нея прибавете нарязаните зеленчуци, билки и сирене, полейте с дресинга и разбъркайте.
  5. Може да консумирате салатата веднага, но за по-наситен вкус ви съветваме да я оставите да почине за 30 мин.

Приятен апетит!

Дайте оценка:

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче