Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Наистина ли кафявият ориз е по-полезен от белия

И добре ли е да го консумираме всеки ден


Оризът е основна храна за милиарди хора по света, като разновидностите му са доста. Сред най-често консумираните са кафявият и белият ориз. Докато белият ориз е по-често срещан в кухнята, кафявият е известен със своите здравословни ползи. Но наистина ли е толкова по-добър за организма ни, колкото се говори?

Нека разгледаме подробно разликите и ползите на двата вида.

Кафявият ориз е минимално обработен. Премахната е само външната люспа, оставяйки зрънцата непокътнати. Белият ориз преминава през допълнителна такава, при която се премахват зародишът и триците, като остава само сърцевината на зърното, състояща се главно от нишесте. Именно тази разлика в преработката обуславя по-голямата хранителна стойност на кафявия ориз.

Снимка: iStock by Getty Images

Хранителна стойност и грижа за здравето

Кафявият ориз е богат на фибри, витамини и минерали, като магнезий, фосфор и витамин В6. Фибрите помагат за храносмилането и контролират нивата на кръвната захар. Белият ориз губи значителна част от тези хранителни вещества по време на обработката, но често се обогатява допълнително с витамини и минерали, за да компенсира тази загуба.

Поради по-високото съдържание на фибри кафявият ориз има по-нисък гликемичен индекс в сравнение с белия. Това означава, че той предизвиква по-бавен и постепенен скок в нивата на кръвната захар. Белият ориз, особено ако е консумиран в големи количества, може да доведе до по-бързи покачвания на глюкозата, което е неблагоприятно за хора с диабет или склонност към инсулинова резистентност.

Снимка: iStock by Getty Images

Изследвания показват, че кафявият ориз може да помогне за понижаване на нивата на холестерола и да подобри здравето на сърдечно-съдовата система. Триците и зародишът съдържат антиоксиданти и здравословни мазнини, които помагат за поддържане на здравето на артериите и сърцето. Белият ориз не съдържа тези компоненти, което го прави по-малко полезен в тази посока.

Кафявият ориз е естествен източник на витамини от групата В, особено тиамин, рибофлавин и ниацин, които са от съществено значение за метаболизма и поддържането на енергийния баланс в организма. Белият ориз губи тези витамини по време на обработката, но понякога може да е обогатен с тях. Освен това той е по-лесен за храносмилане и е подходящ за хора с чувствителни стомаси или такива, които се възстановяват от заболяване. Кафявият ориз, със своите фибри, може да причини подуване или дискомфорт при хора с проблеми в храносмилателната система.

Регулиране на теглото

Фибрите в кафявия ориз също играят роля в управлението на теглото. Те подпомагат усещането за ситост и намаляват желанието за преяждане. Проучванията показват, че хората, които редовно консумират пълнозърнести храни, сред които е и кафявият ориз, са по-склонни да поддържат здравословно тегло.

Риск от приема на арсен

Една от потенциалните опасности при кафявия ориз е по-високото съдържание на арсен в сравнение с белия. Това е токсичен елемент, който може да се натрупва в ориза в зависимост от условията на отглеждане. Въпреки че рискът е нисък за повечето хора, дългосрочната консумация на големи количества кафяв ориз може да представлява здравословен проблем.

Снимка: iStock by Getty Images

Ето защо не бива да се прекалява с нищо, особено когато е наситено с думата "здравословно". Важно е в ежедневното ни хранене да има баланс и разнообразие, за да получаваме всички необходими витамини и нутриенти. И нарушаването на правилата понякога е истински здравословно.

ИЗБРАНО

Дайте оценка:

Тагове: ориз

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче