Супата от грах не звучи като нещо сложно и това е така, но е изненадващо, че различните народи я приготвят по свой собствен начин, а от това могат да се придобият нови идеи, с които да разнообразим менюто си.
В Испания: Там използват бял хляб, чесън, бадеми и зехтин, всички смесени в блендер. Към тази смес се добавя пилешки бульон, грах и твърдо сварени яйца.
Френска грахова супа: Тя включва картофи, моркови, лук и целина, сварени до омекване. След това зеленчуците се пасират заедно с граха, докато се получи гладка крем супа. Често тя се гарнира със сметана и пресен магданоз.
Италианска: В Италия има даже цели две популярни версии на това ястие. Едната се доближава по вид до яхния, приготвена с грах, моркови, целина и телешко месо, докато втората представлява гъста супа, приготвена с хляб, грах, панчета и различни зеленчуци. И двете обикновено се сервират горещи с прясно изпечен хляб.
Грахова супа от Русия: Тя е лека и се прави с прясно мляко, сметана, масло и зелен грах. Понякога се подправя с копър или магданоз. Често се консумира като предястие или лека закуска.
От Индия: Индийците съчетават грах със сирене панир. Съставките се готвят заедно с различни подправки като куркума, кимион и кориандър, което прави гозбата доста ароматна и питателна. Обикновено се сервира с ориз и тънки питки.
Грахова супа от Китай: Китайският вариант на грахова супа представлява лек бульон, в който се прибавя свинско месо и още зеленчуци като моркови, целина и праз. Подправя се със соев сос и оцет за по-балансиран вкус. Често се сервира с гарнитура от ориз.
В Страната на изгряващото слънце: Японската кухня залага на мисо паста, грах, тофу и водорасли. Гъстата супа е пълна с протеини и минерали, което я прави отлична при диетите, които целят да осигурят по-здравословен начин на хранене.
Супа с грах от Мексико: Освен грах, в мексико използват още царевица, картофи, чушки и лют червен пипер. Поднасят я с тортила чипс и настърган кашкавал.
Как я правят поляците: Техният вариант е гъст. Супата е приготвена с елда, грах, моркови, целина и лук. Често се гарнира с кисело мляко и пресни билки.
В САЩ: Американската рецепта включва пасиране на граха с картофи, лук и целина, които преди това се сваряват до омекване. Тази зеленчукова феерия се подправя със сол и черен пипер, а накрая се поднася със заквасена сметана.