Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Бульоните на кубчета: С какво е полезен глутаматът и защо не бива да се прекалява с него

Така той би нарушил много естествени процеси в организма


Бульоните на кубчета съществуват повече от 100 години. Най-честата им употреба е за овкусяване на супи, сосове, маринати и различни солени ястия. Те са известни с това, че подсилват усещането за умами - петия основен вкус, но на какво се дължи той в случая?

В основата си сухите бульони съдържат дехидратирани меса, зеленчуци и подправки. Обикновено се разтварят във вода, за да освободят аромата си и са харесвани, защото спестяват време. С годините кубчетата стават толкова популярни, че днес могат да се намерят по рафтовете в хранителните магазини по целия свят.

За първи път този вид бульони се появяват през първото десетилетие на XX в. И тогава те се използват главно за добавяне на вкус към супи и сосове, като заместител на течния бульон, както и за сгъстяването и подправянето на къри. Ароматното кубче е създадено от швейцарския производител Julius Maggi през 1908 г. и не след дълго още две фирми пускат на пазара своя собствена версия. Колкото и невероятно да звучи, и трите компании до днес продължават да снабдяват огромна част от хранителния сектор с кубчетата бульони.

Както казахме по-рано, идеята, заложена от самото им създаване, е да спести трудоемкия процес по приготвянето на месен, костен или зеленчуков бульон, както и да предизвика повече умами вкус с всяка хапка. С годините кубчетата се превръщат в основна съставка в кулинарната култура на някои страни, като сред тях са Централна и Западна Африка, Мексико и Индия.

Характерният вкус на умами се дължи на наличието на специфичната аминокиселина глутамат и е една от причините храни като месо, гъби, домати и риба да ни се струват толкова вкусни. Именно глутаматът, но добавен по изкуствен начин, стои и в основата на повечето марки бульони на кубчета, или по-скоро идеята да се предизвика бомба от интензивни вкусове.

Химичното съединение мононатриев глутамат, което може да се види изписано на опакованите храни като Е621, е сол на глутаминовата киселина. Тя е една от 20-е аминокиселини, изграждащи белтъците. В човешките тъкани, както и в храните, киселината съществува в две форми:

  • Свободна - когато съществува в мономолекулна форма.
  • Свързана - в случай, че към нея има прикачени други белтъци или аминокиселини.

Важно е да се отбележи фактът - само свободният глутамат участва във вкусовите възприятия.

Тази аминокиселина служи за не един или два основни процеси в организма. Тя е основен енергиен източник за милионите микроорганизми, които живеят в чревния тракт. Именно те консумират огромно количество от глутамата, оставяйки едва 4% от него да преминат през тази система и да се отделят в кръвта. Непрекъснатият прием на веществото би накарало тялото да има нужда да го синтезира непрекъснато за метаболитните си нужди, което само по себе си не би било нормално.

Снимка: Unsplash

Независимо от кой вид е, тази аминокиселина спомага за производството на множество протеини. В естествено състояние тя се намира в рибата, зеленчуците, месата, зърнените храни, млякото, доматите, соевия сос и в голяма част от сирената. Ето защо тези храни предизвикват у нас умами вкус, който можем да определим като олицетворение на приятния послевкус. Освен това той предизвиква отделянето на слюнка, стимулира не само езика, но и небцето, задните части на устната кухина и гърлото. Накратко, прави храната по-вкусна и желана.

Ето защо, добавен към храната под формата на кристали, приличащи на сол, мононатриевия глутамат може да навреди сериозно на здравето, дори да не го направи съвсем видимо, поне в началото.

Тъй като тази сол на натрия и глутаминовата киселина се използва за подобрител на вкуса, първото нещо, което ще предизвика у човек, е възбуждане на апетита, а така той ще започне да приема повече храна, отколкото му е необходима. В следствие на това, рискът от затлъстяване ще се покачи.

Сравнението на действието на мононатриевия глутамат е с това на наркотично вещество. Той действа пристрастяващо към храните, в които е добавен. Това води други нежелани последствия, като например бавна загуба на вкус, причинена от атрофия на вкусовите рецептори, но когато се приема в големи дози, може да причини редица физически неразположения.

Добавена по изкуствен начин тази аминокиселина се среща най-често в пакетираните храни, колбасите, полуфабрикатите, сухите подправки, както и в бульоните на кубчета. Използва се в някои вериги за бързо хранене и ресторанти.

Ако не бъде приеман в големи количества, ефектът на глутамата върху тялото няма да е токсичен, но случва ли се редовно чрез храни, в които е изкуствено добавен, той би нарушил много от естествените процеси на организма. Именно тези последствия могат да доведат до тежки здравословни състояния.

Днес вече съществуват бульони на кубчета и сухи подправки, приготвени от естествени продукти и без изкуствено добавен мононатриев глутамат. Не е трудно да се открият, стига да бъдете малко по-наблюдателни.

Тъй като е без мирис и вкус, а и лесно разтворима във вода, тази аминокиселина остава абсолютно невидима за човешките сетива. Почти невъзможно е да бъде разграничена от естествения глутамат, затова най-лесният начин да ограничите приема ѝ, е когато намалите така наречените "вредни храни", съдържащи голямо количество подобрители на вкуса. Не е задължително да стигате до крайности, но все пак имайте едно на ум какво ядете.

Дайте оценка:

Тагове: бульон

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче