Арабската кухня е известна със своите богати вкусове, сложни техники на приготвяне на ястията и широка гама от аромати. Нека се спрем на използването на различни видове подправки, които ще придадт незабравим и характерен аромат на нашите гозби.
Кимион
Той е дна от най-широко използваните арабски подправки, произхождаща от Египет и Югозападна Азия. Има орехов вкус с леко пиперлива нотка, което го прави универсален избор както за сладки, така и за солени ястия. Често се използва за приготвянето на месо, особено агнешко и пилешко. Освен това кимионът може да се добавя и към ориз, хумус, салати и дори десерти като баклава.
Шафран
Известен като "червеното злато", той е една доста скъпа подправка, получена от цветовете на шафрановия минзухар. Произхождащ от Иран, този ароматен продукт има землист вкус, който добавя дълбочина и екзотична нотка към всяко ястие. Често се използва в ризото, паеля, супи и дори сладолед за придаване на богат и по-пикантен вкус. Тъй като шафранът е доста силна подправка, добрата новина тук е, че от него се слага по съвсем малко, което донякъде компенсира високата му цена. По магазините у нас се намират и евтини разфасовки, но знайте, че съдържанието в тях не е добито от правилната част на растението и на практика се получава един вид "менте", хитро обозначено със същото име.
Куркума
Произхождаща от Индия, куркумата е популярна подправка в арабската кухня поради своя отличителен жълт цвят и горчиво-пикантен вкус. Използва се широко в ястия с ориз, къри и зеленчукови гозби заради способността си да подобрява храносмилането и да осигурява защита против редица потенциални възпалителни процеси в тялото. Смело я слагайте в яхнии или супи или пък я смесете с малко разтопено краве масло и използвайте сместа върху печени картофи и други зеленчуци.
Канела
Тази уникална на вкус и леко пикантна подправка често се използва в десерти като баклава, реване и различни кексове. Честа практика е с нея да се овкусяват и напитки като чай, кафе и горещо какао, защото тя има успокояващо действие. Когато готвите с канела, внимавайте да не прекалите с количеството, тъй като тя може лесно да надделее над другите вкусове. Използва се и в много солени ястия, а малко известен факт е, че е задължителна съставка в соса на така обичаните от нашенеца дюнери.
Кардамон
Родом от Индия и Индонезия, кардамонът е една доста ароматна подправка, която се предлага в три разновидности: зелен, черен и бял. Зеленият кардамон е най-предпочитан в арабската кухня поради свежия си ментов привкус. Често се добавя към кафе, чай и десерти, както и към месни ястия като кебап с ориз например. Поради силния му вкус от кардамона се слага по съвсем малко.
Сумак
Широко използван в близкоизточната кухня, сумакът придава остър, лимонов вкус на ястията. Може да се поръси върху фалафел, хумус, табуле или дори риба и пиле, за да добави освежаваща нотка. Освен това може да се смеси със зехтин и лимонов сок, за да се създаде един неповторим дресинг за салати. Изключително е подходящ за мариноване на по-тежки меса като например телешки или свински джолан, както и различни видове пържоли.
Бахар
Той им силен, пикантен вкус с нотки на карамфилово дърво и индийско орехче, което го прави идеален за добавяне към ястия с месо като яхнии, задушени ястия и различни видове супи. Бахарът също се използва в маринати за риба и птици, което им придава доста отличителен вкус. В комбинация с дафинов лист е перфектен за подправяне на манджи с кисело зеле.