Изварата е белтъчен продукт, който се получава от пресичането на белтъците в млякото, освободени от суроватката. Съществуват няколко вида извара - пълномаслена, обезмаслена, кисела и сирищна. Обикновено тя се консумира в прясно състояние, но в националната ни кухня можем да я видим в различни ястия или като добавка към други.
За полезните свойства на този млечен продукт има много какво да се каже. Изварата е нискокалорична, богата на протеини, както и на омега-3 и омега-6 мастни киселини. Освен това в състава ѝ ще открием така полезните за тялото магнезий, фосфор, калий, натрий, калций и витамини от група В.
Заради състава си изварата спомага за регулиране на нивата на кръвната захар и за поддържането на нормално телесно тегло. Лесно се усвоява от храносмилателната система и доставя ценни и полезни пробиотични бактерии за червата. Това автоматично означава, че изварата действа благоприятно на имунната система и прави човек по-устойчив на вируси и други сезонни заболявания.
Добрата новина се крие в начина на приготвянето ѝ, който е изключително лесен. Въпреки че на пазара вече се откриват най-различни варианти на изварата, вече става все по-трудно да разпознаем коя от тях е наистина качествена. Ето защо, това, че се получава почти елементарно в домашни условия, е добър стимул да направите опит.
Нека видим какви продукти ще са ви необходими:
- 2 л прясно мляко
- 5-6 капки сирищна мая (може да се купи и от големите хранителни вериги)
Начин на приготвяне:
- Ако млякото е сурово, първо се сварява. Ако не, загрява се до 85 градуса. Не трябва да кипва.
- Маха се от котлона и в него се разбърква сирищната мая. Оставете да се охлади на стайна температура.
- Получената извара се отцежда с помощта на тензух, след което се посолява.