Ако никога досега не сте пекли ядки, тези съвети могат да улеснят това ваше начинание.
Процесът на запичане разкрива наяве дълбокия им ядков вкус и аромат, а в същото време оставя горчивината на заден план. Сега обаче ще обърнем по-специално внимание на орехите, тъй като те са подходящи както за похапване просто така, но и за добавянето им в различни сладкиши, особено в онези, които приготвяме в по-студените месеци.
Съществуват два начина да изпечете орехи - във фурната и на котлона. И двата метода работят добре, но трябва да сте особено внимателни, защото тази ядка изгаря много бързо, ако не се следи.
Коя техника ще изберете зависи от времето, с което разполагате и количеството орехи.
Печене във фурната:
- Подходете към тавата и фурната, ако сте решили да печете повече ядки (над 1 чаша). Имайте предвид, че ще ви е необходимо време.
Печене на тиган:
- Методът е подходящ, ако ви трябват орехи за салата или за друго ястие, което не изисква количества. Заради бързината на запичане, ядките могат да изгорят неусетно, затова внимавайте много.
Сега ви споделяме няколко съвета за истински успех в това начинание, независимо кой от двата начина сте избрали:
- Ще разберете, че орехите са готови, когато отделят силния си орехов аромат и придобият по-златист загар.
- Уверете се, че ще изпечете само толкова ядки, колкото се побират в тигана, без да се застъпват. Така въздухът ще циркулира между тях равномерно.
- За да избегнете загаряне, след петата минута започнете да проверявате орехите на всяка следваща минута, докато забележите, че започват да сменят цвета си към кафеникав и да се отделя силен аромат.
- Извадете орехите от фурната веднага щом видите промяна в цвета.
- Махнете орехите от тигана веднага, тъй като остатъчната му топлина ще продължи да ги готви.