Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Как да съхраняваме ядките правилно, за да им се наслаждаваме дълго

Не смесвайте различните видове в един съд


Ядките са вкусни и полезни за здравето, но за да запазим техните качества, е важно да ги съхраняваме правилно. Ако не го правим така, това може да доведе до развалянето им, загубата на аромата и вкуса им, както и до появата на неприятни миризми.

В този текст ще разгледаме няколко основни съвети за правилното съхранение на различните видове ядки, за да им се наслаждаваме по-дълго време.

Използвайте съдове, които се затварят херметически

Първото и основно правило при съхранението на ядки е да ги поставяте в съдове, които се затварят херметически. Тези предотвратяват проникването на въздух, който може да доведе до окисляване и гранясване на мазнините в ядките. Стъклени буркани с плътно затварящи се капачки или пластмасови кутии с гумени уплътнения са отличен избор за тази цел.

Снимка: iStock by Getty Images

Дръжте ядките на хладно и тъмно място

Топлината и светлината са сред най-големите врагове на ядките, тъй като ускоряват процеса на окисляване. За да се избегне това, дръжте ги на хладно и тъмно място, като например шкаф в кухнята, който е далече от фурната и други източници на топлина. Ако имате по-голямо количество ядки, помислете да ги съхраните в хладилника или фризера. Повечето видове могат да издържат до 6 месеца в хладилна среда, а в камерата - до 1 година. И тук важното е ядките да бъдат в херметически затворени торбички или кутии, за да не поемат миризми от останалите храни.

Избягвайте влагата

Влагата може да причини образуване на плесени и да направи ядките негодни за консумация. Затова се уверете, че съдовете, в които ги държите, са напълно сухи преди да ги приберете вътре.

Ако забележите, че някои ядки са влажни, разстелете ги в тава и ги изсушете на слаба температура във фурната за около 10-15 минути.

Купувайте ядки в малки количества

Препоръчително е да купувате ядки в по-малки количества, които можете да консумирате в рамките на няколко седмици. По този начин ще избегнете риска от гранясването и загубата им на аромат.

Снимка: iStock by Getty Images

Как да съхраняваме различни видове ядки

Всички те имат различни нужди, когато говорим за съхранението им. Например орехите и бадемите са по-податливи на гранясване и трябва да се държат на по-хладно място.

  • Бадеми: Те съдържат високо количество мазнини и са податливи на окисляване. Съхранявайте ги в херметически затворени съдове на хладно и тъмно място. В хладилник могат да издържат до 6 месеца, а във фризер - до 1 година.
  • Орехи: Те са богати на ненаситени мазнини, заради което гранясват лесно. Най-добре е да ги държите в хладилник или фризер в херметически затворена опаковка. Също като бадемите орехите ще останат свежи до 6 месеца в хладилник и до 1 година във фризер.
  • Лешници: Те трябва да се съхраняват в херметически затворени съдове на хладно място, далеч от пряка светлина. Правилото за поставянето им в хладилник важи както при бадемите и орехите, но ако предпочетете да ги държите на стайна температура, използвайте ги в рамките на няколко седмици.
  • Кашу: Тази ядка е по-издръжлива на стайна температура в сравнение с други видове, но все пак е по-добре да ги съхранявате в хладилник, за да запазят по-дълго свежестта си. В херметически затворена опаковка, кашуто може да остане непокътнато в хладилник до 6 месеца.
  • Фъстъци: Те могат да се съхраняват на стайна температура в херметически затворени съдове, но отново ви препоръчваме да ги държите в хладилник или да ги замразите, за да ги запазите за по-дълго.
  • Шамфъстък: Той трябва да се съхранява на хладно място, далеч от влага и топлина. В хладилник или фризер той запазват свежестта си по-дълго време. Важно е да се поставя в плътно затварящи се съдове, както и торбички с цип, за да не поема миризми.
  • Бразилски орехи: Тъй като съдържа високо количество мазнини и бързо гранясват при неправилно съхранение. За да избегнете това, приложете правилото на бадемите.
  • Макадамия: Тя също е богата на мазнини и е чувствителна към топлина и светлина. Съхранявайте я в херметически затворен съд в хладилник до 3 месеца или във фризер до 6 месеца.
  • Кедрови ядки: Те са лесно податливи на гранясване и е важно да се съхраняват правилно. Най-добре е да ги поставите в херметически затворен съд или торбичка и да ги съхранявате както макадамията.

Добре е да знаете също, че суровите ядки обикновено се развалят по-бързо от печените.

Снимка: iStock by Getty Images

Проверявайте ядките редовно за признаци на разваляне

Ядките, които са изгубили свежестта си, обикновено имат неприятен вкус или миризма. Ако забележите нещо такова, по-добре ги изхвърлете, за да избегнете проблеми със здравето.

Периодично проверявайте запасите си, особено ако сте ги съхранявали дълго време.

Не смесвайте различни видове ядки

Избягвайте да смесвате различните видове на едно място. Всеки вид ядки има своята степен на съдържание на мазнини и бързина на гранясване. Ако някои от тях започнат да се разваля, това може да повлияе и на останалите.

Дайте оценка:

Тагове: бадеми орехи лешници кедрови ядки

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче