Каймата е универсален продукт, който има широко приложение, дали ще е за кюфтета и кебапчета, за бургери, сос за спагети или в супа, тя трябва да бъде добре овкусена преди употреба. Ето няколко стандартни метода за тази процедура, разделени според вида на използваното месо.
Телешка кайма
Тя обикновено има богат, леко сладък вкус, който се съчетава добре с пикантни подправки. За да подобрите естествените ѝ вкусове, използвайте сол, черен пипер, ситно нарязан кромид лук, пресован чесън, кимион и кориандър, както и наситнен магданоз. Добавете и малко червен пипер. Солта подчертава вкуса на всяко месо и го прави по-лесно за обработка. Черният пипер придава свежест, а кимионът носи класически вкус, така характерен за нашенската скара.
Свинска кайма
В нея се използва сланина, която добавя емблематичен привкус към продукта. Подправките за овкусяването ѝ са сходни като при телешката, като може да се добави и малко джинджифил. Една чаена лъжичка от настърганата подправка е достатъчна за около 500 г свинско месо.
Пилешка кайма
Тя е по-суха и по-малко мазна от останалите видове, така че изисква допълнителни съставки, които да подобрят вкуса ѝ. Задължителните сол и черен пипер се смесват още със ситно смлени зеленчуци като моркови, целина и кромид лук. Откъм сухи подправки се използват мащерка, розмарин и риган.
Кайма от риба
Тук овкусяването трябва да е съвсем деликатно и с балансиран вкус. Използвайте джинджифил, соев сос, чесън, както и сусам. Този лек азиатски привкус ще направи рибената кайма отлична.
Който и вид кайма да мариновате, не забравяйте, че продуктът трябва да преседи в хладилник поне час преди употреба, за да се смесят добре всички вкусове. Златното правило обаче е каймата да се държи между 6 и 24 часа според времето, с което разполагате. Но най-добре да си предвидите процеса за деня преди този, в който ще я готвите.