Много домакинства не разполагат с мазе, което превръща съхранението на зимнината в голямо затруднение. Нека разгледаме няколко алтернативни решения на този проблем, както и най-добрите практики, с които ще се радваме на домашно консервираните храни по-дълго.
Изберете правилното място
Първата стъпка към успешното съхранение на зимнината е тя да се държи на място с постоянна температура и ниска влажност. Някои потенциални опции включват:
- В килера: Това е най-доброто място, където да държите консевираната храна у дома. Уверете се, че температурата е около 10-21° и влажността на въздуха e под 60%.
- Кухненските шкафове: Изберете шкаф, който не е близо до печката или други източници на топлина и се уверете, че има добра циркулация на въздуха.
- Хладилник: Ако ще правите само няколко буркана със зимнина, хладилникът може да се окаже също много подходящ вариант. Съхранявайте ги на рафт, на който няма сурови храни като месо, риба, плодове и зеленчуци.
Използвайте подходящите съдове
Използвайте здрави, херметически стъклени или пластмасови кутии и буркани. Не е лоша идея бурканите от майонеза, кисели краставички и други купешки продукти да се измият и складират за бъдеща употреба. Стерилизирането им, заедно с капачките, ще осигури по-дълготрайно съхранение, особено ако консервите не се вакуумират и се използват до три месеца след затварянето.
Поддържайте чистота
Редовно почиствайте мястото си за съхранение, за да премахнете праха, мръсотията и микробите.Избягвайте използването на силни разяждащи химикали или такива с остра миризма.
Като в библиотека
Организирайте бурканите със зимнина по тип на продукта и дата на приготвяне. Лепенето на етикети е хем полезно, хем и доста увлекателно и приятно занимание, особено за децата в дома. Слагайте по-високите буркани и контейнери най-отзад на рафта, а по-ниските и малките - на предно място, за да имате по-добра видимост и да можете по-лесно да ги стигате.