През последните години можем да заключим, че карфиолът претърпя истински ренесанс, превръщайки се в един от най-предпочитаните зеленчуци. И за това има причина.
Днес все по-често се обръщаме към здравословното хранене, което ни помага от една страна да поддържаме тялото си във форма, а от друга - да имаме достатъчно енергия за претрупаните със задължения делнични дни.
Карфиолът попада в светлината на прожекторите заради полезните си свойства. Той е с ниско съдържание на въглехидрати, богат е на витиманите C, В1 и В2 и се използва предимно за приготвянето на ястия с висока хранителна стойност.
В българската традиционна кухня е най-вече познат като неизменна част от различните видове туршии, примамващ със своята хрупкавина. В съвременните рецепти обаче той заема все по-главна роля. Можем да го открием в блатове за пица, в суров вариант за салата или паниран с микс от уханни подправки.
Затова днес дърпаме завесата към някои интересни предложения, с които да похапвате този симпатичен кръстоцветен зеленчук по-често у дома.
Ориз от карфиол
Това е един изключително бърз и лесен начин да замените ориза, ако спазвате диета, която изисква храната да бъде с ниско съдържание на въглехидрати.
Оризът от карфиол се приготвя изключително лесно, когато настържете или блендирате зеленчука. Така вече е готов да се превърне в основа или добавка към вашето ястие. Преди да претърпи каквато и да е термична обработка обаче е много важно да изстискате трохичките карфиол от излишната влага. Те трябва да останат сухи, за да не се разкашкат при готвене.
Сега вече сте готови да сварите, задушите или изпечете зеленчуковия ориз. Става най-лесно, когато го прехвърлите в тава и поръсите със зехтин и малко сол. Запечете го в загрята фурна на 200 градуса, докато придобие златист цвят.
Стек от карфиол
Ако сте страстен любител на местото, запушете си ушите или по-скоро - затворете си очите, защото в тази категория карфиолът ще заеме триумфално своето място под светлините на прожекторите.
Той може да бъде много повече от гарнитура, а една пържола от него, изпечена на фурна или грил тиган, определено ще вдигне нивото на вкусовите ви предпочитания.
За да постигнете това съвършенство на съвременната кухня е много важно да нарежете зеленчука правилно. За целта, сложете главата карфиол на дъска за рязане, като стеблото трябва да е насочено към вас. С помощта на остър нож направете няколко смели вертикални резена, като внимавате парчетата да не са много тънки. Със сигурност някои от цветчетата му ще се откъснат, но тях може да отделите и използвате за друго ястие.
Овкусете готовите стекове със сол, зехтин и подправки по ваш вкус. Покрийте ги с фолио и ги изпечете за 10 мин. във фурна на 200 градуса. След което махнете фолиото и ги запечете за още 5 мин. на 230 градуса. Ще разберете кога пържолите от карфиол са готови щом ги набодете с вилица и усетите, че са омекнали.
Пуканки от карфиол
Искате да похапвате нещо в мързеливите почивни дни, докато гледате любимите си филми, но търсите алтернатива на вредните пакетирани храни? Тогава пуканките от карфиол са идеални за вас!
С ядков вкус, приятна сладост и хрупкавост, тези малки хапчици здраве със сигурност ще се превърнат в любими на цялото семейство.
За да извлечете максимално вкуса им, натопете предварително цветчетата карфиол в разтопено масло, подправено със сол и кленов сироп, или използвайте любимите си подправки. Изсипете ги в тавичка и ги разпределете така, че парченцата да не се опират едно в друго. Запечете карфиола на 230 градуса до хрупкавост.
Приятен апетит!