Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Вкусен гид: Морска храна спред сезона

Кога е подходящо да ядете пресен сафрид или миди? Вижте в текста


Храненето според сезона е най-правилният начин да си доставяме всички нужни за организма полезни вещества. Например през пролетта е добре да хапваме аспержи, праскови и череши - през лятото, тиква - през есента и ябълки, круши и портокали - през зимата.

Плодовете и зеленчуците обаче не са единствената сезонна храна на пазара. Рибата и морските дарове също спадат в тази категория, въпреки че при тях съществуват по-особени условия, свързани с естественото размножаване, миграцията и човешките усилия за предотвратяване на свръхулова.

Благодарение на модерното производство, днес можем да ядем целогодишно както всички плодове и зеленчуци, така и замразени или пресни морски деликатеси и риба. Все пак винаги е добре да знаем кога можем да се възползваме от благата на сезонната храна и да се интересуваме дали рибата и скаридите в магазина са скоро уловени или по-скоро размразени. Това знание би ни помогнало да избегнем и евентуално натравяне.

В наши дни голяма част от морската храна се отглежда във ферми. Въпреки че понякога методът не е одобряван, той е безопасен и устойчив начин, с който да се облекчи прекомерният улов. Повечето от скаридите и мидите на пазара се развъждат във външна среда, но подходяща за начина им на живот.

При замразените риба и морски дарове съществува един плюс, дори много хора да избягват купуването им. Благодарение на съвременните технологии те се обработват директно на мястото, където са уловени. По този начин вкусът и качествата им се запазват максимално свежи. Само следете срока на годност на опаковката, за да не се окажете в близкото спешно отделение заради натравяне.

Сега нека видим в кой момент е подходящо да се отдадем на пресни морски дарове и риба.

Сафрид

В естествената си среда Черноморският сафрид се храни с хамсия, цаца, попчета и ракообразни. В зависимост от средата, която обитава, дължината му достига 45 см. Този вид риба е на второ място по промишлен улов в Черно море след цацата. Заради твърде дългия му размножителен период няма сезон, в който да се забранява ловенето му.

Морски Кефал

В България кефалът се лови от юли до октомври. Неговите екземпляри достигат до 65 см дължина и 4-5 кг тегло. Този вид риба е ценен стопански вид за страната ни.

Сьомга

Любимата на мнозина сьомга, превърнала се в модерна храна в последните няколко години, обикновено е тихоокеанска, главно от Канада и Аляска, що се отнася до дивия ѝ улов. Най-добрият момент за консумацията ѝ в този случай е от началото на лятото до края на годината. Тук в България обаче това е невъзможно, тъй като пътят на тази сьомга до трапезата ни е твърде дълъг.

Затова обаче имаме ферми за сьомга, които осигуряват прясна риба, ако не желаете да ядете замразена такава.

Скариди

Те са едни от най-консумираните морски дарове, особено в САЩ. Сезонът им започва от края на март и продължава до края на декември. Въпреки това, голяма част от количеството им на пазара е в замразен вид.

Миди

Сезонът на мидите е доста дълъг. Той започва от юни и продължава до февруари. Есенните екземпляри се считат за много ценни, а декемврийските - за най-вкусни.

Винаги купувайте мидите пресни, по възможност с черупките. Така лесно ще се ориентирате дали са годни за консумация или не.

Калмари

Уловът на пресни калмари започва от ноември и приключва през пролетта. Те са особено предпочитани панирани или леко запечатани в тиган с масло и билки. На пазара у нас се срещат цели екземпляри и почистени от пипалата и главата такива.

Дайте оценка:

Тагове: риба миди

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче