Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Що е то допаминова диета и има ли тя почва в ежедневието ни

Щастливи и здрави - истинска рецепта за пълноценен живот


Спазването на диети за отслабване обикновено се оказва трудна задача, която може да направи човек изключително нещастен поради много причини, като сред тях понякога присъстват непрекъснатото усещане за глад и дискомфортът от спазването на строг хранителен режим. Представяте ли си обаче хем да ваете тяло си, хем да се чувствате щастливи от това, въпреки че ще се наложи да хапвате определени неща?

Допаминовата диета е подкрепяна от много популярни личности. В основата си тя цели чрез храната да повиши производството на така наречения "хормон на щастието" и в същото време да помогне в борбата с излишните килограми. Има няколко различни варианти в хранителния план на диетата, но всички те се уповават на храни, за които се смята, че повишават допамина. Част от тях могат да включват млечни продукти, непреработени меса като говеждо, пилешко и пуешко, богатите на омега-3 риби, сред които сьомга и скумрия, яйца, плодове, зеленчуци, ядки - орехи и бадеми, тъмен шоколад. Повечето вариации на диетата препоръчват от ежедневната консумация да бъдат изключени алкохолните напитки, кофеина, преработената захар, докато други стигат по-далече, ограничавайки и въглехидратите.

Каква е тайната зад допаминовата диета?

Допаминът е невротрансмитер - химикал, който е отговорен за предаването на сигнали между нервните клетки в мозъка. Той влияе директно върху центровете в него, събуждащи усещането ни за възнаграждение и удоволствие, а те от своя страна влияят на нашето настроение. Този хормон на щастието бива активиран по различни причини, включително приемът на храна, която обичаме.

Снимка: Unsplash

Все по-често се появяват проучвания с нови доказателства, които показват, че хората с наднормено тегло може да имат увреждания в допаминовите пътища. Твърде вероятно е те да са били притъпени чрез постоянния прием на изключително сладки и мазни храни, определяни като "вкусни". Нарушаването на тази функция може да доведе до повишаване на желанието човек да усеща все по-често чувството на удоволствие, което би довело до преяждане. Тази област обаче се нуждае от повече изследвания, затова няма да се спираме толкова на нея.

Това, което знаем засега е, че всяко хранене повишава допамина, особено когато консумираме продукти с високо съдържание на мазнини и захар. Именно те често водят до повишаване на апетита, свръх консумация и наддаване на тегло, ако това продължи в дългосрочен план.

Как обаче да увеличите производството на допамин, без да прибягвате към този род храни?

Аминокиселините са сред най-важните, които играят съществено значение за производството на допамин. Тъй като в основата си протеиновите храни са изградени от градивните елементи на аминокиселини, се предполага, че ако се увеличи приемът на протеини, това би помогнало за повишаването на нивата на хормона на щастието, без да се възбужда апетита. Скорошно проучване в тази посока излиза със заключението как яденето на закуска с високо съдържание на протеини, включващи яйца, не мазно месо и млечни продукти, подобрява настроението и намалява желанието за прием на още храна.

Снимка: Unsplash

А сега нека видим няколко насоки, с които спазването на тази допаминова диета ще се превърне в истинско удоволствие:

  • Хранете се редовно. Това ще предотврати внезапната промяна на хормоните и ще помогне за регулирането на апетита ви.
  • Опитайте се да ядете повече здравословни източници на протеини за закуска като яйца, пушена сьомга, скумрия или кисело мляко с ядки, семена и плодове.
  • Въглехидратите са важен компонент от диетата, така че не ги изключвайте напълно от дневното си меню. Консумирайте по малко от тях при всяко хранене. Овесената каша и ръженият хляб са добър източник на полезни въглехидрати.
  • Изберете здравословни мазнини като зехтин, слънчогледово, сусамово и други видове растително олио. Хапвайте често авокадо, орехи, ленено семе и мазна риба.
  • Включете още здравословни протеини за обяд и вечеря, като ядете повече варива, пилешко, риба или не мазно говеждо месо.
  • Опростете менюто си и наблягайте на качеството на храните. Намалете преработените солени храни и сведете до минимум сладките лакомства, богати на вредни мазнини и захар.

Дайте оценка:

Тагове: риба пилешко яйца

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче