Ако често се чувствате тревожни и стресирани, умът и тялото ви непременно страдат. Стресът засяга храносмилателната и нервната системи, съня, както и много други области от живота на човек. В тези ситуации е важно да направим каквото е по силите ни, за да управляваме или най-добре - да минимизираме стреса и така да предпазим здравето си.
За щастие, има доста възможности, чрез които да се внесат промени в начина на живот и така по-леко да приемаме напрягащите ни ситуации. Ако обаче състоянията станат нетърпими или добият някаква крайност, потърсете помощ от психолог или психотерапевт.
Днес обаче ще ви представим няколко препоръки, благодарение на които ще помогнете на нервната система и на тялото си да бъдат балансирани и значително по-спокойни.
Яжте по пет порции зеленчуци без скорбяла на ден
В тази графа спадат марулите, аспержите, карфиола, броколите, краставиците, доматите, спанака, чушките, гъбите, лукът. Те ще ви осигурят хранителните вещества като витамин С, витамините от група В и магнезий, от които се нуждаете, за да се поддържа добрата работа на надбъбречната жлеза.
Започвайте деня с балансирана закуска
За начало на деня избягвайте сладките зърнени храни, сладките тестени изделия и голямото количество кофеин. Вместо тях си набавете стабилна доза протеин чрез яйца, млечни продукти, ядки и семена, както и сложни въглехидрати като тези в пълнозърнестите храни.
В дните на по-голям стрес приемайте повече протеини
При хроничен стрес тялото автоматично започва да иска повече протеин. Ето защо, когато в тези моменти той бива включен по-активно в храненето, ще помогне за балансирането на кръвната захар, тъй като забавя освобождаването ѝ. Тук на помощ идват белите меса, рибата, яйцата, боба, лещата, ядките и семената.
Не пропускайте хранене
Уверете се, че се храните редовно. По-честият прием на храна, но в по-малки количества ще ви помогне да поддържате добър енергиен баланс и тонус и същевременно ще намали умората и раздразнителността.
Разделете се с рафинираните въглехидрати
Те се съдържат най-вече в белия хляб и обикновената паста, както и във всички останали преработени храни (бисквити, шоколадови изделия и други пакетирани храни). Освен това в тях често има скрити захари.
Заменете рафинираните въглехидрати с нерафинирани като пълнозърнести хляб и ориз, овесени ядки и ръж. Имайте предвид, че прекомерната употреба на алкохол също може да влоши нивата на кръвната захар.
Внимавайте с кофеина
Стимулантите като черен чай и кафе могат да повишат временно енергията ви, но прекалената им консумация постига обратния ефект - изтощава ви и изчерпва хранителните вещества в тялото в дългосрочен план.
Стремете се да пиете поне по 1-1.5 л чиста вода на ден и се опитайте да заместите кофеиновите напитки с билкови чайове.
Внимавайте с емоционалното хранене
Храненето не е просто акт на задоволяване на ежедневна потребност. Храната е повече от това и тя също се свързва с емоциите и социалният живот. Когато стресът ви е в повече, вие може да се обръщате към храната, за да се успокоите. В следствие на това е възможно да преяждате или да ядете неконтролируемо каквото ви видят очите. Последиците обикновено са далеч от първоначалните представи, като вместо с лекота и спокойствие, вие се сдобивате с подут корем и вина.
Емоционалното хранене не е проблем, който трябва да се пренебрегва. Ако нещата започнат да се влошават, потърсете помощ от специалист.
Какво друго може да ви помогне за овладяване на стреса
- Добър сън: Много малко хора функционират правилно, ако не спят минимум 7 или 8 часа на денонощие.
- Излизайте сред природата: Чистият въздух и досега с нея мигновено освобождават тялото от излишното напрежение.
- Редовно движение: Леките упражнения и разходки помагат за облекчаването на стреса и намаляват усещането за безпокойство.
- Редовна почивка, но така, както я разбирате вие: Четене на книга, взимане на топла вана, масаж, слушане на музика - това са чудесни начини да релаксирате и отпочинете от натоварен ден. Кой от тях да изберете оставяме на вас. Ако предпочитате медитацията, тя също би върнала бързо спокойствието ви.
- Йога: Упражненията от тази практика не само ще ви помогнат да поддържате добър външен вид, но и ще успеят да забавят ума ви. Често, след всяко занимание следва релаксация или медитация, така че задоволите две нужди едновременно.
- Сесии с психотерапевт: Да не забравяме, че едно от най-важните неща в живота е психичното здраве, за което често забравяме да се грижим пълноценно. Продължителната психотерапия може да ви помогне да се освободите от стари емоционални блокажи, да бъдете по-уверени и да опознаете себе си по-добре.