Ароматът на розмарина е подходящ за множество ястия. Ще го откриете пресен или изсушен в супи, яхнии и салати. Перфектно се комбинира с птиче месо, агнешко, свинско, различни видове риби, особено с по-мазните, също така се съчетава добре със зърнени храни, гъби, лук, грах, картофи и спанак.
Историята за употребата на розмарина както в кулинарията, така и в медицината, е дълга. Естествената му среда е в района на Средиземноморието, където се използва в множество традиционни ястия.
Въпреки че на външен вид няма нищо общо със салвията и ментата, розмаринът е от една семейство с тях. Той е многогодишно вечнозелено растение, което често бива отглеждано като декоративен храст заради способността му да издържа на суровите атмосферни условия, свързани с дълго засушаване и топлина.
Тъй като влажност в листата на розмарина почти липсва, интензивният му аромат е богат и се запазва добре след изсушаване. Вкусът му съдържа пиперливи, лимонови, ментови и дървесни нотки.
Преди да го използвате за някое ястие, тъй като листенцата му събират много прах, измийте го добре под течаща вода и го подсушете с кърпа. В рецептите обикновено се изискват цели стръкчета от растението, които в допир с топлината, много бързо освобождават аромата си.
Накълцаните на ситно листа се използват за овкусяване на хлябове и други печива. За да ги отстраните лесно от стъблото, с едната си ръка хванете здраво върха на стръкчето, след което внимателно с пръстите на другата ги издърпайте в посока обратна на техния растеж. Така вече ще можете лесно да ги нарежете с добре подострен нож.
Добавен пък в печени картофи с масло или леща, дори в малко количество, розмаринът несъмнено ще обогати вкуса им. И в този ред на мисли, действайте пестеливо с количеството му, защото той има способността да доминира сред останалите подправки.
Може да използвате тази средиземноморска билка за овкусяване на лимонади, сирена, зехтин, сол и всичко останало, което ви допадне. Ако нямате под ръка мащерка, градински чай, майорана или естрагон, спокойно ги замените с розмарин.
Пресните му стръкове трябва да съхранявате в хладилник, увити в навлажнена кухненска хартия и прибрани в найлонов плик. Така ще може да им се наслаждавате в рамките на една седмица. Сушеният розмарин е добре да държите в добре затворен съд (буркан или кутия), далече от топлина и влага. Когато се съхранява правилно, ще запази вкуса си до шест месеца.