Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Коя е голямата сестра на кладницата и защо е толкова вкусна

Тя е определяна като заместител на местото заради високото си съдържание на протеин


Ветрогоновите гъби са сред най-големите от своя род Кладница. Те са доста месести и имат богат вкус. Хубавото при тях е, че в кулинарията са универсални, тъй като могат да бъдат печени на скара или във фурна, сотирани, варени, задушени, както и да бъдат сервирани като основно ястие или гарнитура.

Този сорт гъби са известни още под наименованието "кралска кладница" заради родствената връзка с по-популярната ѝ сестра. Произходът им е от средиземноморските региони на Европа, Близкия изток и Африка, но се култивират масово в цяла Азия, защото са неизменна част от кухните на Китай, Япония и Корея.

Ветрогоновата гъба се състои от кафяви, твърди шапки и бели, плътни и дебели пънчета, което прави вида ѝ доста приказен. Тя расте близко до земята, сгушена в различни храсти, корени и билки. На вкус е подобна на манатарката, като запазва твърдостта си дори след термична обработка.

Не можем да пропуснем и многобройните полезни свойства, които са присъщи на ветрогоновата гъба. Ето някои от тях:

  • Подобрява имунната система, като ѝ помага в борбата с различни видове инфекции;
  • Подпомага здравето на сърцето заради високото си съдържание на антиоксиданти;
  • Заради съдържанието на адаптогени кралската кладница помага на тялото да се адаптира към стреса и да го намали;
  • Подобрява качеството на съня;
  • Действа благоприятно на кожата, подобрявайки нейния тен и еластичност.

Плътната текстура на кралската кладница е честа причина да бъде определяна като заместител на месото, но по-интересно е как нейните пънчета, нарязани на кръгчета и сотирани, напомнят по външен вид и текстура на миди. Ето как се сдобиват и с прозвището "веган миди".

Начините за готвене на ветрогоновите гъби не са никак малко и трудно можем да изброим всички. Те лесно могат да бъдат нарязани по дължина, след което набучени на шишчета, мариновани и изпечени на скара. Стъблата им пък - накъсани и задушени в масло - наподобяват много дърпаното свинско.

Като добавка към други ястия кралската кладница трябва да се нареже на по-малки парчета. Тогава е подходяща да стане част от гювечи, паста, кюфтета и други. Важно е да знаете, че мазнината помага най-добре да се освободят нейните вкусове и аромати, затова тя е техен верен приятел, а не враг.

Съхранявайте ветрогоновите гъби в хартиена торба в хладилника, която не трябва да е плътно затворена. В никакъв случай не ги дръжте в пластмасова тарелка или найлонов плик, защото така ще се развалят бързо. Съветваме ви да ги сготвите възможно най-скоро, след като ги купите, за да им се насладите максимално.

Дайте оценка:

Тагове: гъби

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче