Има ястия, успели да преминат през времето и да се превърнат в истинска класика, преборвайки много свои предшественици.
Примерите за тях не са никак малко, а техните истории събуждат с лекота вдъхновението за кулинарни приключения у дома. Освен това подобни разкази показват как - провокирани през случайностите - се раждат най-гениалните творения в света.
Случаят с една от най-известните швейцарски рецепти е подобен. Днес "Кордон бльо" е широко познато ястие, като броят на държавите, в които се предлага като специалитет, е неизброим.
В основния си вид "Кордон бльо" представлява тънко парче месо, под формата на шницел, напълнено с швейцарско сирене и шунка, завито на руло, панирано в галета и изпържено в гореща мазнина. Обикновено се приготвя с пилешко и телешко. Ястието е изключително непретенциозно откъм гарнитура, която може да бъде както лека зелена салата, така и любимите пържени картофки, картофено пюре или ориз.
Нека видим откъде започва всичко, като първо обърнем внимание на името.
Френският термин cordon bleu, който в буквален превод означава "синя панделка", не идва случайно. Такава панделка първоначално е била носена от членове на висшия рицарски орден L'Ordre des chevaliers du Saint-Esprit, основан през 1578 от френския крал Анри III. По-късно названието cordon bleu се ползва за храна с изключително високи стандарти и приготвена от майстори готвачи. Аналогията на символите произтича от пояса, който рицарите носят, и панделките, обикновено сини, на престилките на тези готвачи.
Основната рецепта на това ястие се споменава за първи път в готварска книга през 1949 г. Най-ранното появяване на специалитета, приготвен с пилешко месо, пък е отпечатан в брой на New York Times през 1967 г., докато версията му с телешко е известна дванадесет години по-рано.
Една от най-разпространяваните версии за създаването на световноизвестната рецепта е свързана с швейцарския град Бриг.
Действието се развива в местен ресторант, където група хора правят резервация. Но по стечение на обстоятелствата, в същия ден, втора група с подобен брой идва на място, твърдейки, че също е запазила места. Тъй като историята се развива в началото на XIX век, а не в наши дни, готвачката бързо се досеща за задаващия се провал - месото ще е недостатъчно, за да нахрани всички гости. Тогава ѝ хрумва гениалната идея да вземе наличното количество месо, да го нареже на тънки шницели във формата на пеперуда и да ги напълни с шунка и сирене, преди да ги панира и изпържи. Планът сработва, а двете групи хора остават повече от доволни.
Собственикът на ресторанта остава толкова впечатлен от развоя на събитията, че предлага на готвачката да бъде удостоена с "кордон бльо" - символ на перфектния готвач. Тъй като жената била скромна, отказала синята панделка, но името ѝ прозвучало като идеалното за новото ѝ кулинарно творение.
Ястието става изключително популярно през 60-е и 70-е години на миналия век, а 4 април се превръща в Национален ден на "Кордон бльо".
И тъй като точно този месец наближава, направете няколко генерални репетиции на ястието у дома и зарадвайте близките си. Неустоимият вкус на комбинацията от тези три съставки с лекота ще се превърне в любим на всеки, който го опита.
"Кордон бльо"
Необходими продукти:
- 4 обезкостени пилешки гърди без кожа
- 8 слайса ементал
- 4 слайса шунка
- Олио за пържене
- 100 г обикновено брашно
- 2 яйца, разбити
- 100 г галета
- Сол и черен пипер
Начин на приготвяне:
- Овкусете пилешките гърди със сол и черен пипер и ги поставете между два парчета стреч фолио. Начукайте месото, докато стане с дебелина около 1 см.
- Във всяко парче месо поставете по 2 слайса ементал, а върху тях - един слайс шунка. Завийте всичко на руло и закрепете краищата с клечки за зъби, за да не се разпадне.
- Поставете брашното, разбитите яйца и галетата в отделни чинии. Като следвате същата последователност, потопете готовите пилешки рула във всяка смес.
- Загрейте олиото в голям тиган. Изпържете панираното вече месо за 3-4 минути от всяка страна. Ако искате рецептата да е по-здравословна, изпечете рулата в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 20-25 минути.