Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Какво става с тялото ни, когато ядем месо всеки ден

Никога изпадането в крайности не е добро решение


Консумацията на месо всеки ден има множество последици за организма, които могат да се проявят на различни нива и в различни системи в тялото. Ежедневното ядене на месо може да доведе до натрупване на определени вещества и промени в метаболизма, които в дългосрочен план да повлияят на здравето ни.

Нека разгледаме по-подробно какво става с тялото ни, когато консумираме месо ежедневно, като проследим основните процеси.

Храносмилане и абсорбция

Когато консумираме месо, храносмилателната система започва да разгражда протеините и мазнините. Стомахът отделя солна киселина и ензима пепсин, които разграждат протеините на по-малки пептиди. След това тези пептиди се пренасят в тънките черва, където се разграждат до аминокиселини и абсорбират в кръвта. Мазнините в месото се разграждат от жлъчните соли и панкреатичните липази, за да могат да бъдат абсорбирани като мастни киселини и глицерол.

Метаболизъм на протеините и мазнините

Аминокиселините от разградения протеин се използват от организма за различни функции, включително изграждане на мускули, възстановяване на тъкани и производство на ензими и хормони. Мастните киселини се използват като енергиен източник или се съхраняват в мастната тъкан. Прекомерната консумация на наситени мазнини, които често се съдържат в червеното месо, може да доведе до увеличаване на нивата на лошия холестерол в кръвта, което е рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания.

Снимка: iStock by Getty Images

Възпаление и оксидативен стрес

Ежедневната консумация на месо, особено преработено и червено месо, може да доведе до възпалителни процеси в организма. Преработените меса, като колбаси и др., съдържат добавени нитрити и нитрати, които е възможно да допринесат за оксидативен стрес и възпаления. Това увеличава риска от хронични заболявания, като според проучвания редовната консумация на този вид меса е свързана с повишени нива на възпалителни маркери в кръвта.

Натрупване на токсини и канцерогени

При готвене на месо на високи температури, като печене на скара или пържене, се образуват хетероциклични амини и полициклични ароматни въглеводороди. Тези съединения са свързани с повишен риск от появата на онкологични заболявания. Ежедневната консумация на месо, приготвено по този начин, може да доведе до натрупване на въпросните токсини в организма и да увеличи риска от развитие на рак на дебелото черво и други видове рак.

Снимка: iStock by Getty Images

Микробиом на червата

Диетата, богата на месо и бедна на растителни фибри, е възможно да промени състава на микробиома в червата. Това може да доведе до дисбаланс на чревната флора, което от своя страна да причини възпалителни заболявания на червата, като синдром на раздразнените черва и възпалителни заболявания.

Балансираната чревна микрофлора е важна за поддържането на имунната система и за предотвратяване на хронични заболявания.

Дългосрочни ефекти върху здравето

Ежедневната консумация на месо може да доведе до дългосрочни негативни ефекти върху здравето. Повишените нива на наситени мазнини и холестерол обикновено съкращават пътя до болести като атеросклероза и повишават риска от сърдечно-съдови заболявания. Възпалителните процеси и оксидативният стрес пък ускоряват стареенето и увеличават риска от хронични заболявания.

Ако наблягате на консумацията на месни продукти всеки ден, опитайте се да я ограничите. Балансираното хранене е най-доброто решение да поддържате здравето на тялото си. То трябва да включва всички необходими микро и макро елементи, благодарение на които да функционира по най-правилния начин.

Дайте оценка:

Тагове: свинско телешко

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче