Руколата е от онези зеленолистни зеленчуци, които или обожаваш, или ти отнема време да свикнеш с характерния им вкус. Леко пиперлива, с нотки на ядки и свежест, тя придава дълбочина на салатите, ястията с паста и предястията.
Освен че е вкусна, руколата е истинска хранителна бомба. Богата на витамини A, C и K, тя подпомага имунната система, здравето на костите и кожата. Освен това съдържа важни минерали като калций, магнезий и калий, които поддържат баланса в организма.
Любопитното е, че руколата не е откритие на модерния свят. Историята ѝ е дълга и започва още в Древен Рим. Там се е смятало, че има свойствата на афродизиак и е била част от храната на войниците, за да им дава сила и енергия. Според някои легенди римляните я смесвали с копър и кориандър, за да създадат еликсир на жизнеността. В Средновековието обаче билките с твърде силен вкус били избягвани, тъй като се смятало, че събуждат страсти и разсейват хората от духовните им задължения. Едва през Ренесанса руколата отново си връща мястото в кулинарията и започва да се отглежда масово.
Една от най-големите ѝ ползи е за храносмилателната система. Благодарение на високото си съдържание на фибри, тя подпомага работата на червата и подобрява метаболизма. С ниски нива на калории, но богата на вода, я прави идеална за хора, които искат да поддържат добра фигура. Друго предимство е, че съдържа естествени горчични масла, известни със своите антимикробни свойства. Те спомагат за прочистването на организма и подсилват защитните сили срещу инфекции.
Руколата е и добър източник на минерали като калций, магнезий и калий, които са от съществено значение за здравето на костите и мускулите. Калият подпомага регулирането на кръвното налягане и намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Магнезият, от своя страна, има успокояващо действие и подобрява съня. Освен това този пикантен зеленолистен зеленчук е изключително богат на хлорофил, който спомага за детоксикацията на организма и предпазва черния дроб от натрупване на токсини.
Кулинарните приложения на руколата са безкрайни. Тя може да се добавя в салати, да се комбинира с цитрусови плодове, ядки и сирена, да се използва като основа за песто или да се добавя към пица, малко преди тя да бъде сервирана. Интересно е, че когато се нагрее, пикантността ѝ леко се смекчава, което я прави подходяща и за топли ястия. В италианската кухня например често се среща върху прясно изпечена фокача, а във Франция - като допълнение към омлети и кишове.
Ако досега руколата е била просто някаква добавка в ежедневното ив менюто, време е да ѝ отделите повече внимание. Тя не само обогатява вкусовете в чинията, но и носи редица ползи за здравето. От древни времена до днес, този ароматен зеленчук е запазил своето място в кулинарния свят и продължава да бъде символ на здравословната и вкусна храна.
*Текстът е с информативен характер и не замества консултацията със специалист.