Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Безценното ленено семе, което храни тялото ни от векове

То е важен източник на наситени мастни киселини, фибри и много хранителни вещества


Малки кафяви семенца, пълни с фибри и безброй хранителни вещества - що е то?

Ленено семе, разбира се.

В последните години то стана изключително популярно заради множеството си полезните свойства за организма. Във веган рецептите се използва като заместител на яйцата, а всекидневната му консумация доставя необходими за тялото нутриенти, за да разгърне човек пълния си потенциал през деня.

Най-просто казано, лененото семе е семето на растението лен, чиято история се простира от текстилния до кулинарния свят. Семенцата се слагат в енергийни блокчета, обогатяват гарнитури и плодови салати и захранват с фибри смутита.

Употребата на ленени семена се предполага, че започва в Средновековието, простирайки се по целия път до Индия, където те са култивирани за правене на масло. От растението древните египтяни са тъкали платове, с които са завивали мумиите, докато семето помагало за удължаване на срока на годност на хранителните продукти.

Тази растителна култура е може би най-старата, която е позната на човека. Латинското ѝ наименование е Linum usitatissimum, което в превод значи "много полезно" - мото, което и днес стои зад лена, избутвайки го в челните класации по здравословно хранене.

Семенцата са ценен източник на наситени мастни киселини, които понижават нивата на кръвния холестерол и подобряват работата на мозъка. Слузните вещества, съдържащи се още в тях, смекчават кашлицата и действат противовъзпалително. Имат и слабително действие.

Снимка: Unsplash

Как да използвате лененото семе

Най-лесният начин е да го поръсвате върху яденето си. Така всяка хапка ще е подсилена с мощните съставки на семето. Освен това, неговата хрупкавост ще добави допълнителна текстура към всяко ястие.

Посипете с него втасалия хляб, преди да го сложете да се пече например, или завършете микса от пресни зелени салати със супена лъжица счукано ленено семе. Сложете ги в песто, в смути, в зеленчуковите или месните кюфтета. Приложенията му са толкова много, че едва ли бихме могли да ги изброим.

Ако имате брашно ли масло от ленено семе, съхранявайте ги в хладилника и ги консумирайте бързо. Студената атмосфера им помага да запазят хранителните си качества за по-дълго време. Целите семенца също може да държите на хладно и тъмно място.

Дайте оценка:

Тагове: ленено семе

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче