канелТова е онзи сезон от годината, когато всички обичаме да се сгушим удобно под одеялото за "още няколко минути" или жадуваме за горещ чай веднага щом станем от леглото. Да, зимата е тук. Поетът е бил оптимист, когато е пял: "Ако зимата дойде, може ли пролетта да е далеч назад?". За нас това, което зимата носи със себе си, е онова нещо, който ни отнема всички забавления, които идват заедно със сезона - грипът! Но не се притеснявайте, тези 10 суперхрани ще ви помогнат да държите грипа настрана и да се наслаждавате на мъгливите утрини и безгрижните вечери!
Карфиол:
Карфиолът е богат на антиоксиданти и е чудесен източник на витамин С. Той спомага за укрепване на имунната ни система и ни подготвя за борба с инфекциите. По-добре е да го консумирате сотиран, а не варен или задушен (в този случай той става воднист, кашав и също така губи вкуса си).
Портокали:
Портокалите са чудесен източник на калий, фитохимикали и флавоноиди. Той е антивирусен, противогъбичен и антибактериален. Портокалът трудно отстъпва на ябълката като най-здравословен вариант в света на плодовете. Портокалите са здравословна закуска и чудесно допълнение към салати и плодови чаши. Многофункционален плод, много е лесно да включите портокалите в ежедневния си хранителен режим.
Чесън:
Чесънът придава вкус на любимите ни храни, но е и естествен антибиотик. Той помага за лечението на обикновена настинка и намалява вероятността да се простудим, ако го включваме редовно в храната си. Имайте предвид, че чесънът е най-добър, когато се консумира суров, а не варен или сушен. Можете да смелите, смачкате или сдъвчете шушулката за по-добро храносмилане.
Люти чушки:
Чушките чили имат уникално отличие - те стоят сред всички билки и подправки с най-високата доза витамин С в тях. Освен това съдържа капсаицин. Докато, от една страна, тази съставка предизвиква усещане за парене в устата ни, а от друга, действа като естествен антиоксидант и ни предпазва от болести.
Канела:
Тя засилва кръвообращението и затопля тялото. Тя е антивирусно, противогъбично и антибактериално средство. Повишава имунната система и се бори с патогените, които причиняват заболявания. Когато се комбинира с джинджифил, нейните сили достигат съвсем ново ниво. Един горещ чай от канела рано сутрин ще ви помогне да започнете енергичен ден. Или пък е идеално да се включи в пресни плодове и да се приготвят кифлички с канела и моркови или банички с канела.
Кисело мляко:
Киселото мляко е пробиотик и ни помага да се борим с инфекциите и да укрепваме имунната си система. Уверете се, че сте избрали нискомаслена или обезмаслена версия, особено ако не сте привърженици на наситените мазнини. Освен че можете да го консумирате във вида, в който е, можете да изберете да приготвите пудинг с хрупкаво кисело мляко и кисело мляко със сливи и зелени ябълки.
Джинджифил:
Нищо не ви успокоява по-добре от горещ чай от джинджифил, когато сте в лошо настроение. Добре известни са силите му да успокоява гърлото, да намалява температурата и да насърчава кашлицата (така че слузта да се извлича от гърдите). Той има противовъзпалителни свойства и е естествено болкоуспокояващо средство. Можете да си приготвите чай от мед, лимон и джинджифил, пиле с джинджифил, туршия от джинджифил или просто да го нарежете на малки парченца, да го сварите във вода и да го хапнете.
Зелен чай:
Богат на антиоксиданти, той има имуноукрепващи свойства. Нещо повече? В сравнение с обикновената ви чаша кафе, количеството кофеин в него е много ниско. Той спира размножаването на аденовируса - един от причинителите на настинка - и по този начин ни предпазва от настинка.
Кейл:
Този зелен, листен зеленчук, който е роднина на зелето, е богат източник на витамин С. Освен това е пълен с антиоксиданти, бета-каротин и фолат. Всички те помагат за укрепване на имунната система. Можете да го включите в супи и други хранителни продукти, които приготвяте.